Przewodnik po prawie

8 sierpnia 2020 r.

Od 1 do 30 tys. zł tyle może wynosić grzywna dla pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę, która zawarła umowę cywilnoprawną zamiast umowy o pracę

Prezes zarządu zapłaci grzywnę za zawarcie umowy o dzieło zamiast o pracę8 sierpnia 2020 r.

W wyniku kontroli z inspekcji pracy wytoczono mi postępowanie karne o rzekome zawieranie umów o dzieło, zamiast stosunku pracy. Jestem prezesem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podpisuję wszystkie umowy – zarówno o pracę, jak i cywilnoprawne. Czy mogę ponieść odpowiedzialność karną, skoro zatrudnia mnie spółka? Czy mogę powołać się na zasadę swobody umów.

7 sierpnia 2020 r.

Adam Bodnar

Skarga nadzwyczajna RPO ws. założenia monitoringu przez sąsiadów. Sąd odmówił zadośćuczynienia ofiarom7 sierpnia 2020 r.

RPO Adam Bodnar złożył do Sądu Najwyższego 16. skargę nadzwyczajną. Chodzi o sprawę małżeństwa, które - zakładając monitoring - nagrywało także część nieruchomości należących do dwóch mieszkających po sąsiedzku par. Zdaniem RPO osoby te doznały krzywdy, która wymaga rekompensaty od pozwanych.

6 sierpnia 2020 r.

Możliwość zdecydowania przez pracodawcę o czasie wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu wypoczynkowego została ostatnio dodatkowo uregulowana w tarczy antykryzysowej 4.0

W czasie przestoju pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop6 sierpnia 2020 r.

W związku z koronawirusem w odniesieniu do części produkcji wprowadziliśmy przestój ekonomiczny. Wielu pracowników ma zaległe urlopy wypoczynkowe, wobec czego zastanawialiśmy się, czy możemy nakazać ich wykorzystanie w zakresie, w jakim pozwala na to prawo? Niektórzy pracownicy pytają też, czy nawet w okresie przestoju powinni złożyć wniosek o urlop, gdyby chcieli skorzystać z wypoczynku w czasie wakacji. A także czy tak samo byłoby w przypadku skorzystania z urlopu na żądanie? Wreszcie, czy tożsame zasady dotyczyłyby sytuacji, gdybyśmy korzystali z przestoju na podstawie kodeksu pracy?

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane