Przewodnik po prawie

22 lutego 2019 r.

Brytyjska perspektywa brexitu. Specjalne wydanie Biuletynu Europejskiego BAS 22 lutego 2019 r.

 CIS informuje: Zapraszamy do lektury numeru specjalnego Biuletynu Europejskiego Biura Analiz Sejmowych poświęconemu w całości problematyce brexitu. Periodyk przybliża pojęcia soft- i hardbrexitu i prezentuje scenariusz bezumownego opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię. Przedstawia także perspektywy Partii Konserwatywnej w kontekście brexitu.

21 lutego 2019 r.

Abstrahując od trudności z definicją, eksperci mają też wątpliwości co do zasadności kryminalizowania pochwalania aktu agresji.

5 lat więzienia za pochwalanie aktu agresji21 lutego 2019 r.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała opinię do projektu nowelizacji kodeksu karnego autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Oprócz całej masy krytycznych uwag pod adresem zaostrzenia przepisów (w sytuacji gdy spada liczba przestępstw) czy ograniczania możliwości przedterminowego zwolnienia (gdy już teraz Polska odznacza się dużym współczynnikiem prizonizacji), HFPC zwraca też uwagę na całkowicie nieoczekiwane konsekwencje pomniejszych rozwiązań.

20 lutego 2019 r.

W ramach postępowań przygotowawczych, np. dotyczących piramid finansowych, nie będą już musiały przesłuchiwać wszystkich pokrzywdzonych, przy założeniu, że mają takie same informacje na temat przestępczego procederu.

Reforma procedury karnej trafi już do Sejmu20 lutego 2019 r.

Koniec ogłaszania wyroków do pustej sali, żmudnego odczytywania całych tomów akt sprawy czy przesłuchiwania setek świadków, którzy mają dokładnie to samo do powiedzenia – to tylko niektóre obietnice, jakie złożyło Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanej reformie procesu karnego. Wczoraj projektu nowelizacji został przyjęty przez rząd.

10 lutego 2019 r.

W postanowieniu o wstrzymaniu robót budowlanych można nałożyć obowiązek przedstawienia w terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowienia inwentaryzacji wykonanych robót budowlanych lub odpowiednich ocen technicznych bądź ekspertyz.

Zmiana parametrów budynku? Na to potrzebne jest pozwolenie10 lutego 2019 r.

Inspekcja nadzoru budowlanego wstrzymała roboty przy niewielkim budynku biurowym. W postanowieniu podano, że przyczyną jest zakres prac (wybicie kilku okien). Jednocześnie nakazano dostarczenie ekspertyzy o prawidłowości robót i inne informacje. Czy inspekcja mogła wstrzymać prace, skoro był to remont, a dokonałem zgłoszenia, którego nie podważono?

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Serwisy Tematyczne

Polecane