Przewodnik po prawie

21 sierpnia 2019 r.

prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy. Koniec z bardzo trudnymi manewrami lub obecnie niemożliwymi do wykonania21 sierpnia 2019 r.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Według legislatorów z Ministerstwa Infrastruktury, wkrótce egzaminy mają być łatwiejsze, wolne od korupcji i mniej stresujące dla kursantów.

13 sierpnia 2019 r.

Paweł Adamowicz

Służba Więzienna ciągle do poprawki. Sprawdzamy, co zmieniło się po śmierci Pawła Adamowicza 13 sierpnia 2019 r.

Narzędzie do szacowania ryzyka przemocy i w pełni automatyczny system komunikacji z policją. To zmiany, jakie po śmierci prezydenta Gdańska wprowadza Służba Więzienna. Ale deklaracje składały też resorty sprawiedliwości, zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji. DGP sprawdził, co udało się zrealizować.

8 sierpnia 2019 r.

W praktyce według ogólnodostępnych danych w Polsce minimalne wynagrodzenie otrzymuje około 14 proc. pracujących

Dodatek stażowy będzie wreszcie faktyczną gratyfikacją8 sierpnia 2019 r.

Obecny rok będzie ostatnim, w którym do pensji minimalnej jest wliczany dodatek za staż pracy. Przewiduje to uchwalona 19 lipca nowela ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (czeka na podpis prezydenta). To kolejny składnik, który przestaje mieć znaczenie dla wysokości tej płacy (w 2017 r. został z niej wyłączony dodatek za pracę w nocy). Na zmianie zyskają przede wszystkim osoby zatrudnione w administracji publicznej, które mimo wieloletniego doświadczenia za pracę otrzymywały płacę niższą niż nowo przyjmowane osoby (taka sytuacja występuje np. w urzędach pracy). Przez to dodatek stażowy przestał spełniać funkcję gratyfikacji. Teraz ma to się zmienić. Pracodawcy obawiają się jednak wzrostu kosztów zatrudnienia i dysproporcji w wysokości wynagrodzenia na różnych stanowiskach. Zastanawiają się też, kogo dokładnie obejmą zmiany oraz co teraz będzie się do niego wliczało. Na te pytania odpowiadają nasi eksperci.

8 sierpnia 2019 r.

Resort Infrastruktury czeka na opnie na temat propozycji legislacyjnych do 9 września.

Przepisy o hulajnogach przyspieszyły, by te zwolniły8 sierpnia 2019 r.

VIII kadencja Sejmu nieuchronnie zbliża się ku końcowi, więc to ostatni dzwonek na uchwalenie przepisów dotyczących urządzeń transportu osobistego (UTO), takich jak np. hulajnogi elektryczne. Projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym i ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane