Przewodnik po prawie

5 czerwca 2020 r.

pracownik praca

Tarcza 4.0 ma ułatwić utrzymanie miejsc pracy. Kontrowersje wśród pracowników budzą proponowane rozwiązania [SPRAWDŹ ZMIANY]5 czerwca 2020 r.

Rozwiązania zawarte w Tarczy 4.0 zapewnią wsparcie utrzymania miejsc pracy poprzez dostosowanie rynku pracy do wyzwań spowodowanych przez COVID-19 - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju. Tarcza 4.0 m.in. umożliwia pracodawcy wysłanie pracownika na zaległy urlop, nawet bez jego zgody.

3 czerwca 2020 r.

Tarcza 4.0 zwiększa elastyczność na rynku pracy, a co za tym idzie pomoc przedsiębiorcom, ale ogranicza prawa pracownika

Prawnicy o tarczy 4.0: Mała rewolucja w prawie pracy [OPINIA]3 czerwca 2020 r.

Procedowane obecnie w Sejmie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej w wersji 4.0. zawierają wiele kontrowersyjnych z perspektywy pracownika zmian w prawie pracy. Celem ustawodawcy jest większa elastyczność na rynku pracy, a co za tym idzie pomoc przedsiębiorcom, jak również dostosowanie przepisów prawa pracy do kryzysowych sytuacji, które mogą następować również w przyszłości.

30 maja 2020 r.

Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale świadczenie wypłaca się tylko jednemu z rodziców – temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres

Jak ustalić podstawę zasiłku opiekuńczego po niedawno pobieranym świadczeniu rehabilitacyjnym30 maja 2020 r.

Pracownica przebywa w maju na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym trzyletnim dzieckiem. Ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Jednak w lutym br. zakończyła pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego. Podstawą tego świadczenia przyznanego od 28 września 2019 r. była zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w III kw. 2019 r. W podstawie tej nie był przyjęty dodatek stażowy, bo za chorobowe okresy niezdolności do pracy dodatek ten przysługuje, a nie przysługuje za okresy opieki oraz urlopu macierzyńskiego. Podstawa zasiłku chorobowego była ustalona z okresu od marca 2018 r. do lutego 2019 r. i wyniosła 2493,78 zł. Dodatek stażowy w 2018 r. wynosił 5 proc., w 2019 r. 6 proc., a obecnie wynosi 7 proc. płacy zasadniczej 2890 zł. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane