Prawo drogowe

29 czerwca 2017 r.

Ministerstwo zapowiada także stworzenie elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, a także osób podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń oraz obwinionych

Nowy próg kradzieży, bardziej elastyczne kary dla kierowców. Będzie nowelizacja kodeksu wykroczeń29 czerwca 2017 r.

Katalog kar, jakie mogą grozić kierowcy, który prowadził po alkoholu, zostanie poszerzony o ograniczenie wolności. To samo będzie dotyczyło pijanych rowerzystów czy żeglarzy. Sądy mają orzekać ograniczenie wolności przy braku podstaw do nałożenia grzywny. To tylko jedna z propozycji uelastycznienia kar za wykroczenia, które znalazły się w projekcie przedstawionym wczoraj przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

5 czerwca 2017 r.

Piotr Szymaniak, dziennikarz DGP

Szymaniak: Fakty i mity, czyli co naprawdę wiemy o wpływie fotoradarów na bezpieczeństwo5 czerwca 2017 r.

 W ostatnich latach dominowało przekonanie, że fotoradary w rękach strażników miejskich to maszynki do zarabiania pieniędzy, samo zło. I należy je jak najszybciej odebrać tym, którzy łupią biednych kierowców. Ale w zeszłym tygodniu przez media przelała się lawina materiałów o tym, jakim to błędem było zabranie strażnikom fotoradarów, bo przez to rośnie liczba wypadków, zabitych i rannych. Co się zmieniło?

4 kwietnia 2017 r.

Przy okazji zdefiniowano pojęcie szkody istotnej, co jest ważne z punktu widzenia obowiązku zgłaszania takich szkód przez zakłady ubezpieczeń do centralnej ewidencji pojazdów

CEPiK 2.0 przyspiesza4 kwietnia 2017 r.

 Ministerstwo Cyfryzacji opracowało projekt nowelizacji kodeksu drogowego i niektórych innych ustaw, mający przyspieszyć uruchomienie kolejnych modułów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Część przepisów – dotycząca ewidencji pojazdów, wejdzie w życie wcześniej – 30 października 2017 r. zamiast 4 czerwca 2018 r.

22 marca 2017 r.

Mimo tego sąd uniewinnił mężczyznę od zarzutu złożenia fałszywego oświadczenia. Zwrócił bowiem uwagę, że art. 233 par. 6 kodeksu karnego można stosować tylko wówczas, „jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej”

Nieprawda we wniosku o zwrot prawa jazdy bez kary22 marca 2017 r.

Osoby, którym zatrzymano prawo jazdy, mogą bezkarnie kłamać we wniosku o jego zwrot. Choć widnieje na nich specjalne ostrzeżenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, to w rzeczywistości sąd nie może za to skazać. Powód? Urzędy nie mają ustawowego upoważnienia do odbierania przyrzeczenia – uznał Sąd Okręgowy w Częstochowie.

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj