Sąd wydaje wyrok pod nieobecność strony, gdy pozwany został zawiadomiony prawidłowo o terminie rozprawy i nie stawił się w sądzie albo mimo stawienia się nie brał w niej udziału.

Czy można wstrzymać egzekucję komorniczą

Otrzymałem wyrok zaoczny zaopatrzony w rygor natychmiastowej wykonalności. Czy istnieje możliwość wstrzymania jego wykonania?

Czy sąd zawsze uzasadni orzeczenie

Otrzymałem z sądu wyrok z adnotacją, że ma on charakter zaoczny. Nie wiem jednak, dlaczego został wydany. Czy w takiej sytuacji sąd powinien mi przesłać uzasadnienie z urzędu?

Czy wezwanie jest konieczne

Dwa miesiące temu sąsiad informował mnie, że sprawę naszych rozliczeń skieruje do sądu. Obawiam się, że celowo mógł podać zły adres, żeby jak najszybciej otrzymać orzeczenie. Czy sąd może wydać wyrok bez mojej wiedzy?

Czy wyrok zapadnie bez pozwanego

W trakcie postępowania sądowego o zapłatę pozwany przeze mnie sąsiad odmawia zajęcia stanowiska w sprawie. Czy w takim przypadku sąd będzie mógł wydać orzeczenie?

Czy zawsze można złożyć sprzeciw

Otrzymałem wyrok zaoczny. Nie zgadzam się z zaprezentowanym w nim rozstrzygnięciem. Czy sprzeciw powinien zawierać wszystkie dowody potwierdzające moje stanowisko?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy i w jaki sposób można podważyć wyrok zaoczny.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania