Nawet licencjonowani pracownicy ochrony nie mają uprawnień do przeszukiwania osób podejrzewanych o dokonanie kradzieży. Mogą to zrobić tylko za zgodą zatrzymanego. W razie odmowy ochroniarz może jedynie wezwać policję. Ma on jednak prawo w takiej sytuacji zatrzymać klienta do czasu przyjazdu policji.

Czy ochroniarz może odpowiadać karnie

Zostałem uderzony przez pracownika ochrony jednego ze sklepów. Wiem, że w zwyczajnych okolicznościach musiałbym wystosować przeciwko takiej osobie prywatny akt oskarżenia. Czy ochroniarze ponoszą szczególną odpowiedzialność za nadużycie swojej pozycji?

Czy dozorca ma podobne uprawnienia

Hipermarkety zatrudniają do pilnowania porządku studentów i emerytów. Czy takie osoby mają takie same uprawnienia co licencjonowani ochroniarze i mogą także sprawdzać osoby robiące zakupy?

Czy mogę dochodzić odszkodowania

W momencie kiedy wychodziłem ze sklepu, włączyły się bramki alarmowe zainstalowane przy wyjściu. – Od razu zostałem zatrzymany do wyjaśnienia przez ochroniarzy. Zostałem wypuszczony po blisko 3 godzinach, kiedy przeszukali mnie i sprawdzili kamery monitoringu. Czy mogę żądać od nich odszkodowania?

Czy ochroniarz może zatrzymać klienta

Wiele osób robiących zakupy w centrach handlowych ma przykre doświadczenia związane z popsutymi bramkami alarmowymi i idącymi za tym nieadekwatnymi reakcjami pracowników ochrony. Czy ochroniarze mogą przykładowo stosować siłę, by zatrzymać klienta sklepu?

Czy odpowiem za uderzenie ochroniarza

Zostałem zatrzymany przez pracownika ochrony w jednym ze sklepów odzieżowych. Niestety nie przemyślałem swojej sytuacji i zachowałem się zbyt impulsywnie, uderzając go kilkakrotnie w twarz. Ochroniarz powiedział mi, że mogę mieć kłopoty, dlatego że bijąc go odpowiadam tak jak za pobicie policjanta. Czy to prawda?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie uprawnienia mają ochroniarze pilnujący sklepów.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.