Umowa o dożywocie polega na przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie. Osoba, która otrzyma nieruchomość, musi przyjąć zbywcę jako domownika i do końca życia dostarczać mu wszystkich niezbędnych świadczeń.
Każda osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, może zawrzeć umowę o dożywocie. Przeniesienia własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie można dokonać tylko na podstawie aktu notarialnego. Umowa dożywocia, która nie ma takiej formy, jest nieważna. Prawo dożywocia jest niezbywalne i wygasa po śmierci dożywotnika. Każda ze stron ma prawo żądać zamiany świadczeń objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę. Ponadto sąd może orzec o rozwiązaniu umowy dożywocia. Stanie się tak jednak tylko w wyjątkowych wypadkach.

Strony umowy

Stroną umowy dożywocia, która przenosi własność nieruchomości i zgodnie z kodeksem cywilnym nazywana jest dożywotnikiem, może być tylko osoba fizyczna. Natomiast drugą stroną umowy, a więc podmiotem, który otrzymuje nieruchomość w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania, może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna, np. spółka kapitałowa.
Na podstawie umowy dożywocia zbywca przenosi własność nieruchomości na nabywcę, a nabywca zobowiązuje się zapewnić mu dożywotnie utrzymanie. Prawo przewiduje także możliwość zastrzeżenia dożywocia na rzecz osoby bliskiej dla zbywcy nieruchomości. Należy także podkreślić, że za osobę bliską uważa się nie tylko krewnego czy też powinowatego w rozumieniu przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ale również osobę, z którą zbywca pozostaje w ścisłych stosunkach osobistych mających trwały charakter. Za takie należy uznać osoby związane z nim węzłem przyjaźni i bliskości w sensie uczuciowym lub pozostające ze zbywcą we wspólności domowej. Wynika więc z tego, że umowa dożywocia nie może zobowiązywać do zapewnienia dożywotniego utrzymania osobie trzeciej niepozostającej ze zbywcą w stosunku bliskości.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie prawa daje umowa dożywocia.
W pełnej wersji artykułu przeczytasz o tym, że:

- Małżonek musi się zgodzić na zawarcie umowy dożywocia
- Po zbyciu nieruchomości nie można żądać rozwiązania umowy dożywocia
- Dożywotnik odmawiający opieki nie może żądać odwołania darowizny