Czym charakteryzuje się spółka komandytowo-akcyjna i dlaczego warto ją zakładać?
Wśród przedsiębiorców spółka komandytowo-akcyjna zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Jest to spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczeń za zobowiązania spółki (komplementariusz), a co najmniej jeden jest akcjonariuszem. Spółka komandytowo-akcyjna musi posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 50 tys. zł, który dzieli się na akcje imienne bądź na okaziciela. W spółce funkcjonuje walne zgromadzenie oraz rada nadzorcza (obowiązkowa, jeśli jest więcej niż 25 akcjonariuszy). Spółka ma zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych (może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania), zdolność sądową (może pozywać i być pozywaną), działa pod własną firmą, jest wyodrębniona organizacyjnie i majątkowo.
Spółka komandytowo-akcyjna jest najbardziej rozwiniętą organizacyjnie spółką osobową, zawierającą elementy spółki kapitałowej. Do spółki osobowej, czyli komandytowej, nawiązuje przez komplementariusza, który pełni rolę inwestora aktywnego. Prowadzi on sprawy spółki, reprezentuje ją i – jak już wspomnieliśmy – ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania. Z kolei nawiązaniem do spółki kapitałowej, a więc akcyjnej, jest akcjonariusz, którego rola sprowadza się w istocie do zainwestowania środków. Nie odpowiada on za zobowiązania spółki. Dlatego określany jest mianem inwestora pasywnego. Akcjonariusz pozbawiony jest co do zasady wpływu na działalność spółki, a reprezentować ją ewentualnie może wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa czy prokury.
Komplementariuszami i akcjonariuszami mogą być zarówno osoby prawne, inne spółki prawa handlowego, jak i osoby fizyczne.
Zainteresowanie spółką komandytowo-akcyjną wynika z jednej strony z korzystnych zasad opodatkowania (podatek dochodowy płacą wyłącznie wspólnicy, a nie spółka), a z drugiej strony z dużymi możliwościami pozyskiwania kapitału.