W jakich sytuacjach można wprowadzić ogranicznia w poborze gazu?
W przypadku wystąpienia zakłóceń w dostawach gazu lub nieprzewidzianego wzrostu jego zużycia można uruchomić zapasy tego paliwa utrzymywane obowiązkowo przez wybrane przedsiębiorstwa energetyczne. Zapasy obowiązkowe mogą jednak ulec wyczerpaniu, dlatego w określonych sytuacjach możliwe jest wprowadzenie ograniczeń w poborze gazu.
Ograniczenia w poborze gazu mogą zostać wprowadzone na czas oznaczony w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa, nieprzewidzianego wzrostu zużycia gazu, wystąpienia zakłóceń w przywozie gazu, awarii lub zagrożenia bezpieczeństwa funkcjonowania sieci gazowych, zagrożenia bezpieczeństwa osób, zagrożenia wystąpieniem znacznych strat materialnych, a także konieczności wypełnienia przez Polskę zobowiązań międzynarodowych. Wprowadza je rozporządzeniem Rada Ministrów.
Ograniczeniami objęci są odbiorcy pobierający gaz ziemny w punkcie wyjścia z systemu gazowego w ilościach wynoszących co najmniej 417 m3/h i jednocześnie ujęci w planach wprowadzania ograniczeń, opracowanych przez przedsiębiorstwa sieciowe (dystrybucyjne lub przesyłowe). Plany te zawierają m.in. informacje o maksymalnych godzinowych i dobowych ilościach poboru gazu ziemnego, w stopniach zasilania od 2 do 10. Pierwszy stopień zasilania odpowiada wielkości maksymalnej mocy umownej, jaką może pobierać odbiorca na podstawie umowy. Przy kolejnych stopniach zasilania ilości gazu możliwe do pobrania przez odbiorcę ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu aż do dziesiątego stopnia, który wskazuje minimalne ilości gazu, jakie odbiorca może pobrać.
Maksymalne ilości poboru gazu w poszczególnych stopniach zasilania stają się integralną częścią umów z przedsiębiorstwami energetycznymi. W przypadku niedoboru gazu w systemie gazowym lub wystąpienia skrajnie niskich temperatur ograniczeniami nie są objęci odbiorcy pobierający gaz w punkcie wyjścia w ilościach mniejszych niż 417 m3/h oraz odbiorcy w gospodarstwach domowych.