Czy dopuszczalne jest dokonywanie zmian terminu obowiązywania umowy w sprawie zamówienia publicznego w formie aneksu?
Zakazane jest wprowadzanie istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. Taka regulacja zawarta jest w art. 144 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).
Odpowiadając na postawione pytanie, należy podkreślić, że o tym, czy zmiana terminu obowiązywania umowy w sprawie zamówienia publicznego w formie aneksu zmieniającego tę umowę jest dopuszczalna, decydować będzie charakter świadczeń, do spełnienia których zobowiązany jest wykonawca. Jeżeli świadczenia te mają charakter ciągły lub też okresowy, to zmiana terminu obowiązywania umowy zawartej w trybie ustawy – Prawo zamówień publicznych jest niedopuszczalna. Mogłoby to w praktyce doprowadzić do obejścia prawa. Chodzi o to, że zamawiający mógłby bowiem teoretycznie w nieskończoność przedłużać okres obowiązywania takiej umowy i w ten sposób unikać organizowania przetargu.
Warto ponadto podkreślić, że po upływie pierwotnego okresu, na który umowa została zawarta, zamawiający powinien wszcząć nowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego i zawrzeć nową umowę na kolejny okres.
Inaczej jest w przypadku zobowiązań osiągnięcia określonego rezultatu. Do tej grupy należą np. umowy o roboty budowlane. W tego rodzaju umowach zmiana terminu ich obowiązywania będzie dopuszczalna, o ile spełnione zostały warunki przewidziane we wspomnianym już art. 144 ustawy – Prawo zamówień publicznych. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że gdy termin wykonania zobowiązania był jednym z elementów oferty podlegającym ocenie, to przedłużenie umowy byłoby niezgodne ze wspomnianą regulacją prawną.

Małgorzata Surdek, adwokat, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna