« Powrót do artykułu

Czy można sporządzić testament małżeński lub testament wzajemny?

Zdarza się, że ze względów organizacyjnych, darzący się wielkim zaufaniem małżonkowie chcą spisać wspólny testament. Jedni wolą oszczędzić sobie problemów, jakie mogłyby wyniknąć z dzielenia majątku pomiędzy dzieci, zostawiając tę kwestię na czas po swojej śmierci. Inni nie posiadają dzieci i wolą, by wspólny dorobek życia pozostał do dyspozycji męża czy żony, niż gdyby miał trafić w ręce dalszych krewnych. Wielu może po prostu nie orientować się, w jaki sposób rozrządza się majątek wspólny na wypadek śmierci.

testament

żródło: ShutterStock

dobrze sporządzony testament daje możliwość pokierowania dalszymi losami zgromadzonego przez nas majątku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Spadkodawca decyduje ....(2016-06-01 11:41) Zgłoś naruszenie 91

  ... co, komu i w jakiej formie, to jest jego wola i państwu nic do tego... jakie to proste i oczywiste w normalnym państwie prawa.

  Odpowiedz
 • dążący(2016-03-07 17:23) Zgłoś naruszenie 20

  "Zdarza się, że ze względów organizacyjnych, dążący się wielkim zaufaniem małżonkowie..."

  Odpowiedz
 • niezgadzamsię(2016-05-24 16:23) Zgłoś naruszenie 22

  Po co aż tak przekombinowywać? Chcę zapisać majątek małżonkowi - sporządzam testament. Nie ma znaczenia czy małżonek sporządzi swój wskazując mnie jako spadkobiercę. Tym bardziej, że jak wskazano - te testamenty są zupełnie od siebie niezależne. A już nie wiem na jakiej podstawie autor twierdzi, że na podstawienie zgodę powinny wyrazić dzieci. Na jakiej podstawie?! To spadkodawca i tylko spadkodawca decyduje o tym kogo i w jaki sposób powoła do spadku.

  Odpowiedz
 • bb77(2017-01-31 19:52) Zgłoś naruszenie 23

  Przy sporządzeniu testamentu przez pani męża nie ma potrzeby podpisu osób trzecich. Na pani miejscu spisałabym również testament na męża. W razie śmierci jednego z was będzie miało miejsce dziedziczenie testamentowe, tj. pani mąż umiera pierwszy to dziedziczy pani, natomiast pani umiera pierwsza to dziedziczy pani mąż.

  Odpowiedz
 • Konrad W.(2016-03-21 21:56) Zgłoś naruszenie 10

  bardzo dziękuję za cenną uwagę, błąd poprawiony!

  Odpowiedz
 • Aneta(2017-01-08 18:18) Zgłoś naruszenie 10

  Jesteśmy z mężem małżeństwem bezdzietnym,mamy mieszkanie (w kredycie). Nie ukrywam, boję się, że nie daj Boże mąż ulegnie wypadkowi i umrze,to Jego rodzeństwo będzie rościło sobie prawo do części mieszkania :( Gdy staraliśmy się o kredyt, moi rodzice podarowali mi(zgłoszone oczywiście do US) 100 tyś. Jest to w tytule przelewu napisane, W listopadzie dostałam 50 tyś. na wcześniejszą spłatę kredytu (nie jest to napisane w tytule przelewu a le zgłoszone do US) Mąż na wszelki wypadek spisał testament, (podpisały go dwie osoby ) w którym mieszkanie przekazuje mnie i wszystko co posiadamy (nie ma tego wiele) Proszę o radę, co zrobić, jak się zabezpieczyć ?

  Odpowiedz
 • ja(2018-10-02 22:43) Zgłoś naruszenie 02

  Witam chodzi o pytanie jaki będzie wyrok. art. 942 kc testament może zawierać rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy. Zaczynamy to tylko przykład Testament dziadek pisze w testamencie że ma 1milion zł. który przekazuje swojemu synowi gdyż miał jeszcze 1milion zł. który darował swojej córce kilka lat temu i z tego 1miliona na koncie nic jej się nie należy gdyż dostała swoją część spadku. Oczywiście babcia poświadcza i podpisuje też ten dokument ,zabezpieczają się też tym że biorą świadków i też się podpisują ten dokument. Zaznaczam że kiedy to pisali nie było Internetów i nie mogli przeczytać i byli pewni że się dobrze zabezpieczyli. Pytanie jaki będzie wyrok sądu. A. Uzna że testament jest nieważny i odda córce 0.5miliona tym samym podzieli 1.5miliona córka i synowi 0,5miliona B. Uzna ze testament jest ważny ale tym samym złamie art942 KC czekam na wasze odpowiedzi co byście zrobili

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!