Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od roku 2010, jest jedną z najważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Ta powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala wszystkim zainteresowanym osobom uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa. Polscy notariusze są bezstronnymi prawnikami, których zadaniem jest czuwanie nad należytym zabezpieczeniem praw i interesów stron czynności dokonywanych w ich kancelariach oraz interesów innych osób, dla których czynności te mogą powodować skutki prawne. Stąd pomysł samorządu notarialnego, aby podzielić się swoją wiedzą ze wszystkimi osobami, które tego dnia odwiedzą miejsca w których dyżurują rejenci – wiedzą, która może okazać się przydatna przy podejmowaniu życiowych decyzji.

Dzień Otwarty Notariatu nie jest jednak jedynym „dniem bezpłatnych informacji notarialnych”, ponieważ nieodpłatnych informacji rejenci udzielają w swoich kancelariach każdego dnia. To inicjatywa, której głównym celem jest podniesienie świadomości prawnej Polaków.
Krajowa Rada Notarialna i Rady Izb Notarialnych - organizatorzy akcji - przyjęli założenie zgodnie z którym udzielane każdego roku informacje dotyczą jednego konkretnego tematu. W roku 2010 były to spadki i dziedziczenie, w 2011 – bezpieczeństwo majątku rodziny, w 2012 – nieruchomości i księgi wieczyste, w 2013 – przekazanie majątku w rodzinie, zaś w roku 2014 hasło DON brzmiało: „Porozmawiaj z notariuszem o bezpiecznej jesieni życia. Majątek a prawo”.

Tematyka kolejnych edycji wybierana jest na podstawie pytań, z którymi rejenci spotykają się najczęściej w trakcie codziennej pracy w kancelarii. Najczęściej są to pytania o to, jak najkorzystniej przekazać dom czy mieszkanie: za życia – jako darowiznę czy po śmierci – testamentem. Świadomość tego, jakie możliwości dysponowania majątkiem oferuje polskie prawo cywilne jest niewielka - stąd narodziła się idea organizacji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej. Zaproponowane zagadnienia nie ograniczają jednak zakresu tematów udzielanych informacji. Notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

Tegoroczna edycja Dnia Otwartego Notariatu będzie dość szczególna, ponieważ w roku 2015 weszły w życie dwie bardzo istotne zmiany w prawie spadkowym. Pierwsza z nich z 17 sierpnia 2015 roku odnosi się do spadków z elementem transgranicznym, zaś druga z 18 października, sprowadza się do uczynienia zasadą dziedziczenia z tzw. dobrodziejstwem inwentarza i polega na ograniczeniu odpowiedzialności spadkobierców za potencjalne długi spadkowe tylko do wysokości wartości aktywów spadku. Tak, jak dotychczas spadkobiercy będą mieli sześć miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Jednak, jeżeli tego nie uczynią, to z ustawy przyjmą spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Nowe przepisy chronią spadkobierców przed ponoszeniem pełnej odpowiedzialności za długi spadkowe.

Hasło tegorocznej, szóstej już, edycji Dnia Otwartego Notariatu brzmi: „Porozmawiaj z notariuszem o dziedziczeniu”. W sobotę, 28 listopada, od godz. 10.00 do 16.00, rejenci będą udzielać bezpłatnych informacji w dwudziestu czterech miastach Polski.