Liczymy na to, że wkrótce standardem będzie udostępnianie wszelkich dokumentów przedkładanych przez osoby, które kandydują na najwyższe stanowiska publiczne.

Krajowa Rada Sądownictwa wybrała kandydata na prokuratora generalnego. Został nim Krzysztof Karsznicki, prokurator Prokuratury Generalnej.

Przypomnijmy, że do konkursu prowadzonego przez KRS stanęli: Robert Hernand, Krzysztof Karsznicki, Dariusz Korneluk oraz Krzysztof Wójcik.

Podczas publicznego wysłuchania kandydatów w siedzibie KRS, przy licznym udziale mediów, środowiska prawniczego, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych kandydaci przedstawili swoje wizje prokuratury i możliwych rozwiązań organizacyjnych tej instytucji.

W trakcie udzielania odpowiedzi na pytania członków KRS kandydaci odnieśli się do problemu niezależności prokuratury i przepisów Konstytucji RP w tym zakresie. Krzysztof Wójcik stwierdził, że na dalszym etapie zmian, które przewiduje, możliwe będzie powrócenie do dyskusji o umieszczeniu prokuratury w Konstytucji.

Z kolei Robert Hernand mówił między innymi o konieczności doprowadzenia do autonomii budżetowej prokuratury, a także podkreślał, że obecnie ogromnym wyzwaniem w Polsce jest w dalszym ciągu przestępczość gospodarcza.

Na problemy natury aksjologicznej w codziennej pracy prokuratorów zwracał uwagę Krzysztof Karsznicki, do kwestii kadr prokuratorskich odniósł się również Krzysztof Wójcik, podkreślając, że konieczne jest oparcie pracy na prokuratorach wymagających więcej zarówno od siebie, jak i swoich współpracowników. Na kwestię kształtowania etosu prokuratorów położył również nacisk Dariusz Korneluk, jednocześnie podkreślając istotność zwiększania świadomości prawnej obywateli poprzez edukowanie – stawiając ten postulat jako jeden z możliwych celów działań prokuratury.

Zorganizowane we wtorek wysłuchanie poprzedzone było oceną formalną przedłożonych przez kandydatów dokumentów. Jako koalicja organizacji pozarządowych – Instytutu Prawa i Społeczeństwa (INPRIS), Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Sekcji Polskiej Międzynarodowej Komisji Prawników – która monitoruje wybory na ważne stanowiska publiczne, zwróciliśmy się o ich udostępnienie.

Krajowa Rada Sądownictwa opublikowała, po uprzedniej anonimizacji, wszystkie dokumenty dotyczące czterech kandydatów. Osoby zainteresowane z łatwością mogą odnaleźć właściwie pełną dokumentację konkursu w Biuletynie Informacji Publicznej prowadzonym przez tę instytucję.

Równolegle konkurs, mający na celu wybór drugiego kandydata, prowadzi Krajowa Rada Prokuratury, która wybierze spośród trzech osób: Andrzeja Janeckiego, Andrzeja Biernaczyka oraz Ireny Laury Łozowickiej.

Krajowa Rada Prokuratury, w odpowiedzi na nasz apel, przekazała jedynie kopie listów intencyjnych kandydatów. Decyzję odnośnie ewentualnego udostępnienia nam dokumentów przedłożonych przez kandydatów KRP ma podjąć w najbliższy poniedziałek – 12 października.

Nasze działania mają na celu umożliwienie poznania sylwetek kandydatów wraz z ich dorobkiem zawodowym. Liczymy na to, że wkrótce standardem będzie udostępnianie wszelkich dokumentów aplikacyjnych również w procedurze wyboru osób na najwyższe stanowiska publiczne. Procedura konkursowa sprzyja przejrzystości jedynie przy zachowaniu gwarancji możliwości poznania przedkładanych przez kandydatów dokumentów.

dr Katarzyna Julia Furman Instytut Prawa i Społeczeństwa