Nie ma znaczenia jaką uczelnię wyższą wybierzecie. Ważne żebyście znaleźli mentora – mówił na spotkaniu z licealistami, które odbyło się 3 października w Warszawie, mec. Krzysztof Wąsowski.

Blisko 50 uczniów warszawskich liceów, zamiast korzystać z uroków pięknej pogody wolało spędzić sobotnie przedpołudnie na warsztatach prawniczych. Spotkanie było częścią inicjatywy Warsaw High School Moot Court i miało wprowadzić młodzież licealną w tajniki pracy prawnika.

- Zależało nam także na integracji osób, które mają wspólne zainteresowania i stają przed podobnymi dylematami związanymi chociażby z wyborem dalszej ścieżki kształcenia- mówi Katarzyna Skrenczyńska, jedna z organizatorek wydarzenia.

-Dlaczego przyszłam? Chcę jak najwcześniej zacząć budować swoje kompetencje na przyszłość – mówi Karolina Mikus, uczestniczka warsztatów. Chociaż jest dopiero w drugiej klasie liceum, to już teraz wie, że prawo to kierunek dla niej. Waha się jedynie co do wyboru konkretnej profesji.

Pomóc w rozwiązaniu podobnych dylematów mieli zaproszeni prelegenci. Jak się okazało organizatorzy trafili w dziesiątkę. Bo czy można wyobrazić sobie prawnika, który lepiej od mec. Krzysztofa Wąsowskiego bez zbędnego zadęcia, za to z humorem, umiałby mówić o swoim zawodzie. Adwokata, który głośno twierdzi, że prawo to nie nauka, a sztuka, a dobry prawnik to taki, który ma wyobraźnię.

Jaka osoba z równie dużym wyczuciem co mec. Katarzyna Przyłuska- Ciszewska umiałaby przedstawić młodym ludziom problematykę mediacji i koncepcję prawnika przyszłości – skoncentrowanego na swojej specjalizacji, ale jednocześnie wszechstronnie wykształconego.

Tego typu inicjatywy pokazują też, że na zainteresowanie się prawem nigdy nie jest za wcześnie. Co więcej młodzi ludzie sami szukają z nim kontaktu. A to kolejny pozytyw. Bo im wcześniej poznają nasz system prawny i realia pracy prawnika w Polsce, a nie będą opierać się jedynie na serialach typu Ally McBeal, tym lepiej dla nich.

Przed nami jeszcze ostatni etap konkursu Warsaw High School Moot Court, który odbędzie się 12 grudnia w Sądzie Najwyższym w Warszawie. Finaliści wezmą udział w symulacji rozprawy, podczas której będą musieli wykazać się znajomością przepisów, zasad państwa prawa, a także bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

Organizacją wydarzenia zajęła się czwórka uczniów XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie: Joanna Prządka, Katarzyna Skrenczyńska, Antoni Gruca oraz Witold Pogorzelski, wspieranych w swoich działaniach przez licealną dyrekcję.

Patronat nad konkursem objął Prawnik.pl i Gazetaprawna.pl.

PS