Podwyżki i większe dodatki: 5 zmian, jakie czekają służby mundurowe

Pikieta przed kancelarią premiera przyniosła efekt: policjanci, strażnicy więzienni, strażacy, pracownicy cywilni BOR, strażnicy graniczni i celnicy dostaną podwyżki, które zostały im obiecane 5 lat temu. To nie jedyne zamiany, jakie czekają służby mundurowe w najbliższym czasie.

 • <b>Podwyżki dla żołnierzy</b>
<br>
<br>
Przede wszystkim podwyżki: żołnierze ostatnio dostali je w lipcu 2012 roku. Bronisław Komorowski na zakończenie swojego urzędowania podpisał rozporządzenie w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych.
<br>
<br>
Zgodnie z rozporządzeniem od stycznia 2016 r. wzrośnie wskaźnik kwoty bazowej z 2,82 do 2,95. Dzięki temu przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego będzie wyższe od obecnego o ponad 200 zł (4493 zł).
<br>
<br>
Teraz premier musi dokument kontrasygnować, a podział środków należy do ministra obrony narodowej. Tomasz Siemoniak już poinformował, że na podwyżki dla służb podległych resortowi obrony przeznaczy w przyszłym roku 340 milionów złotych. 215 milionów będzie przeznaczone na wzrost wynagrodzeń żołnierzy, oraz funkcjonariuszy wywiadu i kontrwywiadu. 125 milionów trafi na podwyżki dla pracowników cywilnych wojska. 
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/885867,zolnierze-kontraktowi-ida-na-wojne-z-mon-tk-rozstrzygnie-czy-moga-sluzyc-w-armii-dluzej-niz-12-lat.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: Żołnierze kontraktowi idą na wojnę z MON. TK rozstrzygnie, czy mogą służyć w armii dłużej niż 12 lat</font></a>
 • <b>Podwyżki dla pozostałych służb</b>
<br>
<br>
O podwyżkach dla pozostałych służb decyduje tylko rząd. Gabinet Ewy Kopacz planuje 390 milionów złotych w przyszłorocznym budżecie przeznaczyć na podwyżki uposażeń w służbach mundurowych podległych MSW. Wynagrodzenie funkcjonariuszy podległych ministerstwu wzrośnie średnio o 4 procent, a pracowników cywilnych o 6 procent.
<br>
<br>
Podobnie jak w przypadku żołnierzy, podwyżki nie będą takie same dla każdego funkcjonariusza, ale komendanci główni służb przekażą określone kwoty na podległe im komendy powiatowe. 
<br>
<br>
Podwyżki służby wywalczyły sobie pikietując pod kancelarią premiera. Oprócz podwyżek, związkowcy domagali się także wprowadzenia 90-dniowego okresu pełnopłatnych zwolnień lekarskich (<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/884234,spadla-liczba-funkcjonariuszy-na-zwolnieniach-lekarskich.html" title=""><font color="#C9C9C9">Czemu spada liczba funkcjonariuszy na zwolnieniach, dowiesz się tutaj>></font></a>) i włączenia funkcjonariuszy służby celnej do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego.
 • <b>Wyższe dodatki dla komandosów</b>
<br>
<br>
MON szykuje też zmiany w dodatkach służbowych dla żołnierzy Wojsk Specjalnych - <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/886350,komandosi-beda-docenieni-specjalnym-dodatkiem.html" title=""><font color="#C9C9C9">projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie jest już w uzgodnieniach międzyresortowych.</font></a> Podwyżki miałyby objąć 1640 wojskowych, czyli mniej więcej połowę wszystkich polskich specjalsów.
<br>
<br>
Żołnierze wojsk specjalnych zostaną objęci dodatkiem służbowym z tytułu pełnienia określonej służby. Świadczenie to ma wynieść do 450 zł miesięcznie. MON chce też podwyższyć dodatek służbowy – do kwoty 900 zł miesięcznie – dla komandosów pełniących służbę w innych jednostkach wojskowych
<br>
<br>
Teraz żołnierz zawodowy otrzymuje miesięczny dodatek służbowy z tytułu zajmowania stanowiska. Na jego wysokość wpływ mają przede wszystkim właściwości lub warunki pełnienia służby – dodatki są wypłacane m.in. z tytułu wykonywania lotów, realizowania zadań pod wodą z użyciem sprzętu nurkowego, wykonywania skoków ze spadochronem czy też realizacji zadań polegających na bezpośrednim fizycznym zwalczaniu terroryzmu lub szkoleniu w tym zakresie (jest to obowiązkiem żołnierzy wojsk specjalnych i innych jednostki, np. GROM). 
<br>
<br>
<a href="http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/886070,zolnierze-nie-lubia-wf-nie-przystepuja-egzaminu-sprawnosciowego-czesto-go-oblewaja.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: Żołnierze nie lubią wf: Nie przystępują egzaminu sprawnościowego, często go oblewają</font></a>
 • <b>O odszkodowaniu dla żołnierza zdecyduje sztab</b>
<br>
<br>
W wyniku zmian w organizacji armii powstanie też nowa procedura zgłaszania wypadków związanych ze służbą. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/887271,o-odszkodowaniu-dla-zolnierza-po-wypadku-zdecyduje-sztab.html" title=""><font color="#C9C9C9">Projekt nowelizacji rozporządzenia jest w trakcie konsultacji>></font></a>
<br>
<br>
Od 1 stycznia 2015 r. szefowi sztabu generalnego podlegają wojewódzkie sztaby wojskowe oraz podległe im wojskowe komendy uzupełnień. W związku z tym teraz prowadzeniem postępowania wypadkowego oraz ustaleniem prawa do odszkodowania z tego tytułu dla szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego lub jego zastępcy zajmie się szef sztabu generalnego, a nie jak dotychczas szef Inspektoratu Wsparcia Sił Wojskowych.
<br>
<br>
Natomiast prawo do odszkodowania dla żołnierzy ustali szef wojewódzkiego sztabu wojskowego, właściwy dla stałego miejsca stacjonowania jednostki wojskowej, w której poszkodowany pełnił służbę w dniu wypadku albo w dniu ustalenia przez wojskową komisję lekarską stopnia uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby. 
<br><br>
<a href="http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/887236,duda-deklaruje-wspolprace-z-mon-ws-modernizacji-armii.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: Duda deklaruje współpracę z MON w sprawie modernizacji armii</font></a>
 • <b>Celnik z nową opinią służbową</b>
<br>
<br>
Weszło już natomiast w życie rozporządzenie zmieniające sposób ocen okresowych i opinii służbowych funkcjonariuszy celnych. Umożliwia ono wykorzystanie karty zakresu obowiązków i uprawnień do sporządzenia oceny celnika. W efekcie przełożony ma obowiązek sporządzenia uzasadnienia do opinii służbowej, jeśli podwładny wykonuje pracę gorzej niż inni lub też ma specjalne osiągnięcia.
<br>
<br>
Przy czym przełożony celnika podczas jego oceniania powinien brać pod uwagę kreatywność, kompetencje potrzebne przy zbieraniu informacji oraz umiejętność pracy w zespole. Z kolei funkcjonariusze muszą teraz między innymi tworzyć specjalne bazy zawierające informacje eksperckie.
<br><br>
<a href="http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/877790,surowszej-kary-celnikowi-wymierzyc-nie-wolno.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: Surowszej kary celnikowi wymierzyć nie wolno</font></a>

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (3)

 • kiwitu(2015-08-14 23:31) Zgłoś naruszenie 30

  I dobrze że im dadzą podwyżki, będą mogli wspierać swoich rodziców, PRL skich emerytów przymierających głodem po latach uczciwej, ale mało płatnej pracy.

  Odpowiedz
 • pracujaca biedota(2015-08-09 22:09) Zgłoś naruszenie 14

  wuj z takim rządem jak dostają tylko wybrani co umieją głośno mordę drzeć, a resztę tych cichych rozstrzelajcie i wuj, będziecie mieć po problemie, mam już dosyć życia w biedzie

  Odpowiedz
 • okradziony(2015-08-09 16:17) Zgłoś naruszenie 04

  I POwiecie,że nie da się tego zatrzymać???. A k...wa biedny emeryt niecałe 5 zł. POlska sprawiedliwość

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!