30 lat, radca prawny, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Od prawie 3 lat kieruje działem prawnym w największej polskiej instytucji finansującej badania naukowe i prace rozwojowe. Doświadczenie zdobywał w renomowanych warszawskich kancelariach i instytucjach publicznych m.in. Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE oraz Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym pracował na stanowisku ds. obsługi prawnej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Specjalizuje się w zagadnieniach prawnych finansowania nauki, komercjalizacji, innowacyjnych zamówieniach publicznych oraz prawie dotyczącym funduszy europejskich i własności intelektualnej. Jest twórcą nowych interpretacji zwolnienia usług badawczych ze stosowania prawa zamówień publicznych. Doprowadził do precedensowego wyroku sądu administracyjnego stwierdzającego niestosowanie przez NCBR jako jednostkę sektora finansów publicznych kodeksu postępowania administracyjnego przy przyznawaniu środków na naukę.

Na uwagę zasługują jego umiejętności menedżerskie. Zarządzany przez niego dział (znacznie rozbudowany w ostatnich latach) wzoruje się na najlepszych praktykach stosowanych przez kancelarie. Jest podzielony na dwie sekcje i sprawnie prowadzi ok. 4,5 tysiąca spraw rocznie. Pracownicy mają na swoje życzenie możliwość pracy w elastycznych godzinach, na ich potrzeby został stworzony też tzw. google room, czyli pokój z dużymi poduszkami, projektorem, itp., w którym można spokojnie pracować lub dokonać burzy mózgów nad danym projektem. Członkowie zespołu rozliczają się z godzin poświęconych na poszczególnych klientów zewnętrznych i wewnętrznych oraz w danych projektach (niespotykane w administracji publicznej). Mecenas Żukowski wprowadził też system staży wakacyjnych dla najzdolniejszych prawników zainteresowanych tematyką prawa dotyczącego innowacyjności.

Jest absolwent stosunków międzynarodowych i prawa na Uniwersytecie Warszawskim (z wyróżnieniem), studiował także integrację europejską na Vrije Universiteit Brussel.