Ludzie, chcąc wydostać się z lasu czy pustyni, próbują poruszać się po linii prostej. Ale w końcu wracają do punktu wyjścia. Chodzą w kółko. By trafić do celu – potrzebujemy mapy.

Kilka lat temu w Kanadzie, szukając najlepszych 40 prawników do 40. roku życia, sporządzono kwestionariusze i wysłano je do 10 713 prawników – zarówno tych, którzy pracowali jako prawnicy w przedsiębiorstwach, jak i tych, którzy prowadzili własne kancelarie lub w nich pracowali.

"Mapy sukcesu" / Media / Bartgraf

Uzyskano 5959 wypełnionych ankiet. Przy wyborze analizowano 27 spośród 59 obszarów praktyki prawniczej. Specjalny, punktowany kwestionariusz pozwolił na wyłonienie 40 najlepszych prawników.

Wyniki opublikował kanadyjski miesięcznik „Lexpert’’ 11/12 z 2012 r. Zadano pytanie: czym tych czterdziestu wyróżnia się od pozostałych, „zwykłych” prawników?

Wszyscy przeszli testy oceniające poziom inteligencji emocjonalnej, analizujące ich system wartości oraz test pozwalający na ocenę motywacji. Najciekawszy jest test TAIS (Attentional and Interpersonal Style Inventory), służący do odkrywania cech występujących u ,,ludzi sukcesu”, stosowany przez drużyny olimpijskie i korporacje międzynarodowe, takie jak Citibank czy General Motors, czy siły specjalne armii amerykańskiej US Navy SEALS.

Efektem tych badań jest próba wyjaśnienia, dlaczego niektórzy prawnicy osiągają sukces, a inni nie. Po pierwsze, stwierdzono, że sukcesy mają początek w „klasycznej inteligencji” (IQ). Po drugie – co może wydawać się nieprawdopodobne – żadnego (!) znaczenia nie ma edukacja akademicka, pochodzenie etniczne, warunki społeczno-ekonomiczne, w których dorastały te osoby, styl życia, wyznawana religia i życie rodzinne! Co więc ich odróżnia?

Jak wskazują wyniki badań TAIS, najlepsi wyróżniają się:

-pewnością siebie oraz przekonaniem, że uda się osiągnąć cel,

-umiejętnością wykonywania kilku zadań jednocześnie,

-strategicznym rozwiązywaniem problemów,

-umiejętnościami przywódczymi.

Są to więc pewne siebie osoby, które potrafią szybko podejmować decyzje w skomplikowanych sytuacjach. Najlepszych wyróżniają jeszcze dwie unikalne, zwykle wykluczające się cechy: potrafią jednocześnie myśleć strategicznie i koncentrować się na drobiazgach. Zwykle cechy te nie występują razem. Albo jesteśmy „strategami”, a poświęcanie czasu szczegółom nas męczy (sfera kompetencji zarządów firm), albo właśnie kochamy te szczegóły (to my, prawnicy).

Kolejnym, wyróżniającym elementem jest to, że „nasi” najlepsi prawnicy spotkali na swojej drodze wybitnych mentorów, którzy wpłynęli na ich życie.

Kwestionariusz SOV Studium Oceny Wartości miał wyjaśnić, czy istnieją wyraźne wartości, którymi kierują się w życiu wybitni prawnicy. Okazało się jednak, że takiego wzoru nie ma.

Prawnicy reprezentują różne systemy wartości i wydaje się, że nie zawdzięczają swojego sukcesu zawodowego konkretnym wartościom. Co ciekawe, wiele osób z badanej grupy uważa, że w drodze do sukcesu „mieli szczęście”, a tego, co robią, nie uważają za pracę! Co jeszcze ich wyróżnia? Cztery „złote cechy zwycięzców”: zaangażowanie, wytrwałość, dominacja/umiejętność wywierania wpływu na innych i wiara w powodzenie. Nieodłączną ich cechą jest zakorzeniona potrzeba odnoszenia sukcesów, konkurowania, osiągania kolejnych szczytów.

Źródłem motywacji dla 2/3 z nich są doświadczenia z przeszłości – pokonywanie przeciwności. Dominuje chęć pięcia się w górę i poprawy życia. ,,Jeśli chodzi o sukces zawodowy, jedna lub dwie wyjątkowe i unikalne umiejętności mogą w połączeniu ze sobą stworzyć decydującą przewagę nad konkurencją. Każdy z naszych 40 prawników posiada własne konfiguracje talentów” – czytamy w podsumowaniu badań.

Każdy z nich ma swoją „mapę sukcesu”!!! Jest jednak jeszcze coś...

Kwestionariusz SOV Studium Oceny Wartości miał wyjaśnić, czy istnieją wyraźne wartości, którymi kierują się w życiu wybitni prawnicy. Okazało się, że takiego wzoru nie ma. Każdy ma swoją indywidualną „mapę sukcesu”

Tekst jest fragmentem książki Macieja Bobrowicza "Mapy sukcesu", która ukaże się na początku września. Prawnik.pl jest patronem medialnym publikacji