Państwo, które uporczywie nie stosuje się do decyzji Komisji Europejskiej i nie wykonuje wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, musi zapłacić co najmniej zryczałtowaną karę na rzecz KE – orzekł europejski trybunał, zasądzając od Hiszpanii 30 mln euro.
Niezgodność stanowisk Hiszpanii i KE w sprawie dotowania gospodarki zaczęła się w latach 90. Wówczas trzy prowincje Kraju Basków przyznały niektórym przedsiębiorcom pomoc sięgającą 45 proc. zainwestowanej przez nich kwoty.
Komisja już trzynaście lat temu uznała to działanie za niezgodne ze wspólnym rynkiem. Nakazała Hiszpanii nie tylko zniesienie tego systemu ulg, lecz także odzyskanie przyznanych już kwot. Po dwóch latach, stwierdziwszy, że duża część baskijskiej pomocy nie została odzyskana, KE wniosła do Trybunału Sprawiedliwości skargę i po trzech kolejnych latach uzyskała korzystny dla siebie wyrok.
Hiszpanie dowodzili, że KE nie wzięła pod uwagę wszystkich okoliczności, utrzymując, że nie odzyskali 87 proc. udzielonych kwot. Trzy lata temu Komisja wniosła więc kolejną skargę przeciwko Hiszpanii. Z końcem października ub.r. strony doszły jednak do porozumienia: powódka utrzymała jedynie żądanie kary ryczałtowej. Domagała się z tego tytułu 65 mln euro.
Hiszpania znów jednak zakwestionowała przed trybunałem sposób liczenia zwrotów z zastosowaniem procentu składanego. Poza tym przypomniała, że KE pozwoliła jej władzom nie odzyskiwać kwot nieprzekraczających 100 tys. euro dla każdego okresu ustalonego w dokumencie.
Trybunał uznał, że nie należy do niego ustalanie kwot, które Hiszpania musi odzyskać. I wziąwszy pod uwagę okoliczności sprawy, zasądził karę ryczałtową – ponaddwukrotnie niższą niż ta, jakiej domagała się komisja. TS doszedł do wniosku, że Hiszpania, wykonując jego poprzedni wyrok, działała wyjątkowo opieszale.
Poza tym sędziowie trybunału przypomnieli, że wobec Hiszpanii wielokrotnie orzekali o uchybieniu państwa członkowskiego, polegającym na nieodzyskiwaniu natychmiast i skutecznie bezprawnie przyznanej pomocy. To zaś – według trybunału – wymaga zastosowania środków odstraszających i samą Hiszpanię, i inne państwa, które mogą się znaleźć w podobnej sytuacji.
Dlatego TS uznał za konieczne nałożenie na naruszyciela zasad i prawa Unii kary ryczałtowej. Ważąc więc sytuację ekonomiczną Hiszpanii, TS zasądził od niej 30 mln euro.
ORZECZNICTWO
Wyrok TSUE z 13 maja 2014 r. w sprawie C-184/11