Największe atrakcje turystyczne w Szwajcarii

Serwis TripAdvisor zebrał opinię turystów z całego świata, którzy dokonali wyboru największych atrakcji turystycznych w Szwajcarii. Zobaczcie, które szwajcarskie miasta i zabytki cieszą się największą popularnością wśród turystów.

  • Most Klasztorny - najstarszy most drewniany w Europie. Po dokładnym zbliżeniu się ukazuje, że nie łączy on brzegów najkrótszą drogą, kształt wynikł z dostosowania mostu do bagnistego podłoża. Do mostu przylega kamienna wieża, która jest dawnym systemem obronnym, później stała się wiezieniem a obecnie jest archiwum
  • Pomnik Lwa w Lucernie jest wykutym w kamieniu dowodem pamięci o szwajcarskich gwardzistach, którzy będąc w służbie króla Francji Ludwika XVI zostali zmasakrowani w 1792 r. w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
  • Zamek Gruyères – zamek znajdujący się w miejscowości Gruyères, w alpejskim kantonie Fryburg w Szwajcarii. Hrabiowski ród Gruyères jest jednym z najważniejszych we francuskiej części Szwajcarii, jednak jego pochodzenie nie jest dokładnie znane.
  • Glacier Paradise - najwyżej położone w Europie miejsce, które jest osiągalne dzięki kolejce linowej (3883 m n.p.m.), z platformą widokową, i najwyżej na świecie położona grota lodowcowa.
  • Bahnhofstrasse w Zurychu, łącząca dworzec kolejowy z brzegiem jeziora, jest najelegantszą ulicą handlową Szwajcarii i jedną z najbardziej prestiżowych na świecie.
  • Fraumünster – kościół w Zurychu. Wznosi się na zachodnim brzegu Limmat, na miejscu dawnego konwentu założonego w 853 r. Obecna budowla sakralna pochodzi z XIII w.
  • Biblioteka opactwa św. Galla (Stiftsbibliothek St. Gallen) – założona przez iryjskiego mnicha Otmara w 612 roku. Jest to najstarsza biblioteka w Szwajcarii, jedna z najwcześniejszych i najważniejszych klasztornych bibliotek na świecie. Przechowuje w swoich zbiorach 2100 rękopisów datowanych od VIII do XV wieku, 1650 inkunabułów (drukowanych przed 1500 rokiem) i starodruków. Zbiory biblioteczne zawierają w sumie około 160 tys. woluminów. Księgozbiór biblioteki dostępny jest do publicznego użytku, ale książki pochodzące sprzed 1900 roku muszą być czytane w specjalnej czytelni.
  • Katedra w Lozannie jest przykładem szczytowego osiągnięcia tzw. gotyku burgundzkiego. Jej poświęceniu w 1275 r. przez biskupa Wilhelma de Champvent towarzyszyła msza dziękczynna, odprawiona przez papieża Grzegorza X.
  • Katedra w Bazylei – kościół w Bazylei, powstały w kilku etapach między 1019 a 1500 rokiem w stylach romańskim i gotyckim.
  • Późnobarokowy zespół budynków opactwa (z XVIII wieku) zbudowany w miejscu średniowiecznego klasztoru benedyktynów, z zachowaną kryptą z X wieku. Założycielem kantonu był mnich św. Gall (Gaweł), który traktował to miejsce jako swoją pustelnię.

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!