10 największych atrakcji turystycznych w Norwegii

Serwis TripAdvisor zebrał opinię turystów z całego świata, którzy dokonali wyboru największych atrakcji turystycznych w Norwegii. Zobaczcie, które norweskie miasta i zabytki cieszą się największą popularnością wśród turystów, którzy odwiedzają krainę fiordów.

 • 1. miejsce - Bryggen znane także jako Tyskebryggen (z norw. Niemieckie Nadbrzeże) – jest to szereg hanzeatyckich budynków handlowych w Bergen, Norwegia, które znajdują się od 1979 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 • 2. miejsce: Droga Trolli – droga położona na południe od Åndalsnes w gminie Rauma w Norwegii. Średnie nachylenie drogi wynosi 9%. Składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180°, dlatego nie mogą się po niej poruszać pojazdy dłuższe niż 12,4m. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Otwarta zazwyczaj od połowy maja do października. Przy Trollstigen znajduje się jedyny w Norwegii (prawdopodobnie jedyny na świecie) znak drogowy "Uwaga Trolle".
 • 3. miejsce: Katedra Nidaros – gotycka katedra wybudowana w 1152. Katedra nosząca do dziś starą nazwę Trondheim wzorowana była na angielskiej katedrze w Canterbury. Ta największa w całej Skandynawii świątynia, jest miejscem pochówku króla Norwegii Olafa II. Wprowadził on w swym kraju chrześcijaństwo i przez wiele lat po jego śmierci, jego grób był miejscem pielgrzymek.
 • 4. miejsce: Droga Atlantycka biegnie zygzakami przez niskie mosty, które wznoszą się nad morzem, łącząc wysepki pomiędzy Molde a Kristiansund w krainie Fiordów Norwegii. Hustadvika jest osławionym pasem oceanu, dostarczającym niezwykle dramatycznych przeżyć w czasie sztormu. Droga ma długość 8 kilometrów.
 • 5. miejsce: Aker brygge – najbardziej znana promenada w Oslo. Idealne miejsce na spacer, zakupy albo zjedzenie czegoś poza domem.
 • 6. miejsce: Forty Fredrikstena – forty wybudowane w XVII wieku w miejscowości Halden.
 • 7. miejsce: Twierdza Akershus– zamek zbudowany do obrony stolicy Norwegii - Oslo. Dziś w twierdzy znajduje się szereg muzeów o charakterze militarnym. Akershus jest jedną z atrakcji turystycznych Oslo. Wstęp na teren twierdzy jest wolny przez cały rok. Na zamku znajduje się też mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej.
 • 8. miejsce: Oscarsborg – twierdza w Norwegii, leżąca na dwóch wyspach Kahlomen, północnej i południowej. Wybudowana w latach 1846-1856, nazwana na cześć króla Szwecji i Norwegii Oskara I, który odwiedził twierdzę w 1855 roku.
 • 9. miejsce: Pałac Królewski w Oslo (nor. Slottet, Det Kongelige Slott) – oficjalna siedziba norweskich monarchów i jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Norwegii. Obecnie mieszka w nim król Harald V wraz z małżonką[1]. Obiekt położony jest na wzgórzu Bellevuehøyden, na końcu ulicy Karola Jana (nor. Karl Johans gate) – głównej arterii handlowej i turystycznej Oslo.
 • 10. miejsce: Ratusz w Oslo (norw. Oslo Rådhus) to budynek w którym mają swą siedzibę władze miasta Oslo, stolicy Norwegii. W budynku znajduje się również galeria sztuki oraz pomieszczenia biurowe. Ratusz w Oslo jest miejscem gdzie corocznie organizowana jest ceremonia wręczania pokojowej nagrody Nobla
Budowa obiektu rozpoczęła się w 1931 roku, po czym została przerwana z powodu II wojny światowej, otwarcie więc nastąpiło dopiero 15 maja 1950 roku. Wieża wschodnia wznosi się na wysokość 66 metrów, wieża zachodnia na 63 metry.

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (10)

 • Piotr(2016-09-10 20:22) Zgłoś naruszenie 55

  Nędzna atrakcja - byłem i nic tu oprócz strych fasad budynków - ludzie mało przyjaźni - buraki - nic a nic po angielsku. Kto zapłacił za pozytywny artykuł za takie nic ?

  Odpowiedz
 • Tomek(2016-04-24 18:57) Zgłoś naruszenie 42

  Te wszystkie atrakcje to mona znaleźć w pierwszym lepszym przewodniku. Strasznie żeście się wysilili. Ha Ha

  Odpowiedz
 • Turysta(2016-07-08 22:05) Zgłoś naruszenie 42

  Pizze można już kupić za marne 100zł.

  Odpowiedz
 • Marcin Maciejczyk(2017-02-17 10:10) Zgłoś naruszenie 42

  To niestety wygląda na atrakcje południowej Norwegii a i tak nie jest tego za wiele. Zupełnie pominięto północ na której są np Lofoty. Należało by chyba też zwrócić uwagę na atrakcję którą są zorze polarne... Szkoda.. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Piotr (2016-09-10 20:26) Zgłoś naruszenie 46

  Droga fajna jak lubi się wolną jazdę po fatalnej drodze. A u nas niby są słabe drogi - w Norwegii trzeba zobaczyć nędzę i biedę drogową. Żadnego zaplecza, parkingów - nic - nędza i bieda.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dfhrtuy56785678(2018-08-13 21:17) Zgłoś naruszenie 30

  Żenująca lista, kogo interesuje jakiś ratusz jak w Norwegii są cuda przyrody ? Gdzie Lofoty, wiry, droga wybrzeża, geiranger, wszystkie trasy widokowe, Nordkapp, w lecie białe noce na północy, w zimie zorze polarne ? Listę układał ktoś bardzo ograniczony.

  Odpowiedz
 • mk(2017-10-02 19:20) Zgłoś naruszenie 12

  Trochę słaba ta lista... polecam zajżeć na kilka blogów... np. http://onedaystop.com/norwegia/ ;-)

  Odpowiedz
 • Piotr (2020-09-30 18:23) Zgłoś naruszenie 00

  Uujmmligvnjj

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!