« Powrót do artykułu

Patologie w sądownictwie administracyjnym: Wykładnia contra legem coraz popularniejsza

W orzecznictwie sądów administracyjnych coraz częściej utrwalają się linie, które nie tylko są trudne do zaakceptowania w demokratycznym państwie prawa, lecz także często pozostają wręcz contra legem.

prawo

żródło: ShutterStock

NSA niepotrzebnie mnoży wątpliwości, najczęściej nie uzasadniając dokonywanych wykładni i często nie odnosząc się do argumentów oraz wykładni prezentowanej przez podatników

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • gerwazy(2017-11-05 12:00) Zgłoś naruszenie 172

  Proponuję na sędziów administracyjnych brać jeszcze więcej niż do tej pory historyków prawa i filozofów prawa oraz innych oderwanych od życia teoretyków z wydziałów prawa i administracji. Więcej ich, WIYNCYJ!!! Będzie na pewno lepiej.

  Odpowiedz
 • Bert(2017-11-04 17:04) Zgłoś naruszenie 164

  Ciekawe rzeczy powiada pan serafiński - sądy administracyjne : "ignorują podatników", "rozbieżności w orzecznictwie", "wykładnia contra legem". Na ile znam sposób argumentacji tego pana, to wykładnia contra legem jest raczej jego specjalnością. Nie polecam.

  Odpowiedz
 • mm(2017-11-04 15:36) Zgłoś naruszenie 130

  podatki to nie całość orzecznictwa sądowoadministracyjnego. może redaktorzy zwróciliby uwagę na absurdy izb ogólnoadministracyjnych. np. od dekady NSA ma własną definicję "linii zabudowy", która jest sprzeczna z definicją, jaką architekci i urbaniści uczą się na studiach (brak definicji legalnej). orzekają o czymś o czym nie mają bladego pojęcia.

  Odpowiedz
 • logik(2017-11-04 10:55) Zgłoś naruszenie 1122

  sądy STALINOWSKIE w Polsce należy jak najszybciej rozpędzić i utworzyć nowe z nowych ludzi. Obecnych tzw. sędziów potraktować co najmniej jak UB-eków (SB-ków), bo to jeszcze gorsza zaraza (to byli "nadzorcy" wspólnie z prokuraturą). Dla "zasłużonych sędziów" zastosować program CELA+ Oni nauczeni są bezkarności. Dopóki sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za bezprawie i z hukiem wylatywać, to nic się nie zmieni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • al(2017-11-04 16:50) Zgłoś naruszenie 103

  Sądy administracyjne to dramat. Sam uważam, że poziom sędziów jest żenujący, ale patrząc na ostatnie propozycje legislacyjne płynące z kręgów rządowych mam poważne wątpliwości czy pierwsza i druga władza są w stanie je uzdrowić. Co drugi pomysł legislacyjny albo jest niekonstytucyjny, albo opresyjny wobec obywateli ! Tak jakby ktoś z dnia na dzień przełożył całemu aparatowi wajchę i wydał dyspozycję: "walić szarych obywateli, liczy się Lewiatan". I mówię to jako wyborca prawicy. RPO też jest za mało aktywny, czepia się spraw ideolo, ale np. fiskalne strzyżenie obywateli jakoś mu specjalnie nie przeszkadza.

  Odpowiedz
 • Liberal(2017-11-05 10:44) Zgłoś naruszenie 710

  Sądy administracyjne w porównaniu z powszechnymi to jak Rolls Royce przy Syrence.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!