Wiadomości z działu: Prawo

23 marca 2019 r.

Początkowo strasburscy sędziowie wskazywali, że dolegliwości dla oskarżonego związane z procesem o zniesławienie są tak dotkliwe, że wywołują efekt mrożący, powstrzymując dziennikarzy od podejmowania kontrowersyjnych tematów.

Czy kara pozbawienia wolności jest do pogodzenia ze standardami wolności słowa? 23 marca 2019 r.

W ostatnim czasie – na kanwie skazania dziennikarza Wojciecha Biedronia – w Polsce rozgorzała po raz kolejny debata na temat sensowności utrzymania przestępstwa zniesławienia w kodeksie karnym. Strasburski standard w odniesieniu do polskich spraw o zniesławienie nie jest jednolity, ale Europejski Trybunał Praw Człowieka systematycznie podkreśla, że kara pozbawienia wolności jest nie do pogodzenia ze standardami wolności słowa.

23 marca 2019 r.

Aby uzyskać zaświadczenie o niekaralności (czyli niefigurowaniu w rejestrze karnym) trzeba złożyć wniosek w formie zapytania. Zapytanie składamy na specjalnym formularzu w punkcie informacyjnym KRK. Najbliższy punkt znajdziemy w pobliskim sądzie okręgowym, a czasem także rejonowym (lista punktów). Tam też otrzymamy formularz do wypełnienia, jeśli nie mamy ze sobą.

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności? [FORMULARZE DO POBRANIA]23 marca 2019 r.

Zaświadczenie o niekaralności załatwia się w punktach informacyjnych KRK w sądach rejonowych i okręgowych. Zapytanie można też przesłać pocztą, kurierem lub złożyć online poprzez system e-krk. Zaświadczenia wydawane są zazwyczaj od ręki w godzinach pracy sądu. Opłata za zaświadczenie wynosi 30 zł (jeśli online - wtedy 20 zł). Można to załatwić także przez pełnomocnika.

21 marca 2019 r.

Zdaniem prezesa UODO, wystarczyłoby, aby kupujący węgiel czytelnie podpisał oświadczenie, w którym podałaby swoje imię, nazwisko oraz miejsce odbioru wyrobu. Prezes UODO dopuszcza, aby fiskus pozyskiwał i przetwarzał większą ilość danych, ale – w jego przekonaniu – musiałby przekonująco uzasadnić, do czego jest mu to potrzebne.

Kupujący węgiel poda tylko numer PESEL?21 marca 2019 r.

Ministerstwo Finansów chce złagodzić biurokrację z którą od 2019 r. borykają się osoby kupujące węgiel. Tak wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Leszka Skiby na poselską interpelację Wiceminister przyznał, że zmiany mogłyby znaleźć się już w najbliższym projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Resort nie wyklucza zaproponowania przepisu zgodnie z którym kupujący węgiel, aby uniknąć akcyzy musiałby przekazywać sprzedawcy jedynie swój PESEL, a nie jak dziś także serię i numer dowodu osobistego.

21 marca 2019 r.

Obcokrajowcy z badanych grup najczęściej spotkają się bowiem ze zdarzeniami, które miały charakter zniewag

Pochodzenie etniczne i narodowość przeszkadza nam najbardziej. Jest nowy raport o przestępstwach z nienawiści21 marca 2019 r.

- Najczęstszym dostrzeganym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość. Motywy te wskazuje aż 49 proc. ankietowanych – wynika z badań przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane