Wiadomości z działu: Prawo

15 stycznia 2019 r.

Dotychczasowa bogata praktyka decyzyjna i orzecznicza doprowadziła do wypracowania pewnych podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwala tak ukształtować system dystrybucji selektywnej, by nie stwarzał zagrożenia dla swobodnej konkurencji.

Dystrybucja selektywna nie zawsze dozwolona15 stycznia 2019 r.

Nakładanie przez producentów ograniczeń na dystrybutorów w zakresie możliwości sprzedaży i reklamowania towaru może słono kosztować. Przekonała się o tym firma Guess, na którą – o czym informowaliśmy w poprzednim numerze tygodnika Firma i Prawo – Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości prawie 40 mln euro. Tak więc producenci, którzy wprowadzili dystrybucję selektywną, powinni bardzo dokładnie przemyśleć swoje modele działania i w razie potrzeby je przebudować. Bo chociaż dystrybucja selektywna nie jest zakazana, to podmioty ją stosujące nie mogą łamać przy tym przepisów prawa konkurencji. A jak tego uniknąć, pokazują m.in. omawiane wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

15 stycznia 2019 r.

Korekta ma polegać na dodaniu do czynników wpływających na wysokość godzinowej stawki wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego czynnika „nakładu pracy”.

Biegli zarobią (odrobinę) więcej15 stycznia 2019 r.

Nie ma powodu, by dyskryminować biegłych ad hoc. Należy też odpowiednio wyceniać pracę przy cięższych sprawach. To clou stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości, które przekazało w ostatni piątek do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określania stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym.

15 stycznia 2019 r.

Projekt wywołał duże poruszenie wśród włodarzy, bo planowane w nim rozwiązania narzucałyby im dodatkowe zadania

Czystość i porządek w gminach po nowemu. Będą zmiany w przepisach 15 stycznia 2019 r.

Ministerstwo środowiska wysłuchało części postulatów samorządów i proponuje przepisy, które zapewnią im większą swobodę w kształtowaniu gospodarki odpadami. Tak w skrócie można podsumować zmiany przedstawione w najnowszym, drugim już projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.).

14 stycznia 2019 r.

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Słowik: Escape room w potrzasku kazuistyki [OPINIA]14 stycznia 2019 r.

Gra lub zabawa, w trakcie której uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników, wskutek czego ograniczona jest możliwość ich ewakuacji. Tak brzmi definicja escape roomu stworzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na potrzeby nowych przepisów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo w tego typu przybytkach.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane