Wiadomości z działu: Prawo

9 sierpnia 2020 r.

Galeria handlowa. Koronawirus. Maseczka

Czy sklep może odmówić obsługi klienta bez maseczki9 sierpnia 2020 r.

W dobie pandemii koronawirusa pojawia się wiele pytań i wątpliwości w zakresie obostrzeń i zakazów wprowadzonych w miejscach publicznych. Zwłaszcza w zakresie stosowania maseczek czy przyłbic w sklepach i punktach usługowych. Czy są obowiązkowe? I czy sklep może odmówić obsługi konsumenta, który nie stosuje środków ochronnych.

8 sierpnia 2020 r.

Zawarte w k.p.a. normy dotyczące umarzania administracyjnych kar pieniężnych mają przymiot ogólnych zasad, w stosunku do których możliwe są regulacje szczególne

Tylko połowa kary administracyjnej za usunięcie drzewa może być darowana8 sierpnia 2020 r.

PROBLEM: Mam wątpliwość dotyczącą umarzania kar za usunięcie drzew bez zezwolenia. Według jakich przepisów rozpatrywać wnioski o umorzenie – kodeksu postępowania administracyjnego czy specjalnych, o ochronie przyrody? Ma to kluczowe znaczenie, bo w pierwszym przypadku można umorzyć 100 proc. kary, a w drugim tylko 50 proc. A może jeszcze jakieś inne rozwiązania wprowadziły tarcze antykryzysowe?

7 sierpnia 2020 r.

Adam Bodnar

Skarga nadzwyczajna RPO ws. założenia monitoringu przez sąsiadów. Sąd odmówił zadośćuczynienia ofiarom7 sierpnia 2020 r.

RPO Adam Bodnar złożył do Sądu Najwyższego 16. skargę nadzwyczajną. Chodzi o sprawę małżeństwa, które - zakładając monitoring - nagrywało także część nieruchomości należących do dwóch mieszkających po sąsiedzku par. Zdaniem RPO osoby te doznały krzywdy, która wymaga rekompensaty od pozwanych.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane