Wiadomości z działu: Prawo

10 grudnia 2018 r.

Wszyscy wiemy, że spora część treści na CDA znalazła się bez zgody posiadaczy praw autorskich. Ale też serwis przebił popularnością autoryzowane źródła sprzedające filmy VOD w Polsce, choć przecież nie jest całkiem darmowy. Na czym polega fenomen takich źródeł?

„Płać ile chcesz” kontra komfort psychiczny10 grudnia 2018 r.

Motion Picture Association of America, amerykańskie stowarzyszenie chroniące interesy studiów filmowych, wskazało na serwis CDA jako jedno z najpopularniejszych „pirackich” źródeł. Spowodowało to niejakie wzburzenie po naszej stronie Atlantyku, mnóstwo demagogii (ze strony oburzonych przedstawicieli interesów twórców) i sprawnej retoryki (z pozostałych stron). Wszyscy wiemy, że spora część treści na CDA znalazła się bez zgody posiadaczy praw autorskich. Ale też serwis przebił popularnością autoryzowane źródła sprzedające filmy VOD w Polsce, choć przecież nie jest całkiem darmowy. Na czym polega fenomen takich źródeł?

9 grudnia 2018 r.

W przypadku imprez z płatnym wstępem konieczne jest zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone uczestnikom.

Organizacja imprezy masowej. Jakie sprawy formalne trzeba załatwić?9 grudnia 2018 r.

Organizator imprezy masowej musi uzyskać urzędowe zezwolenie oraz opinie odpowiednich służb dotyczące wymaganych zabezpieczeń. Wniosek składa się co do zasady najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem imprezy w urzędzie miasta lub gminy. W przypadku imprezy z uczestnictwem odpłatnym organizator powinien także mieć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone uczestnikom.

9 grudnia 2018 r.

Amerykański pit bull terrier jest jedną z ras uznawanych w Polsce za agresywne.

Hodowla lub utrzymywanie psa rasy agresywnej wymaga pozwolenia9 grudnia 2018 r.

Rottweiler, moskiewski stróżujący, dog argentyński oraz tosa inu to tylko niektóre rasy z listy jedenastu, na które trzeba uzyskać pozwolenie zaraz po zakupie. Przed wydaniem decyzji urzędnicy przeprowadzają wizję lokalną, która ma na celu ocenę warunków, w jakich trzymany jest zgłoszony do rejestracji pies. Za brak stosownego pozwolenia grozi grzywna oraz przepadek zwierzęcia.

8 grudnia 2018 r.

Regulacje wywłaszczeniowe stwarzają wiele możliwości maksymalizacji odszkodowania.

Sposoby maksymalizacji odszkodowań za wywłaszczenie8 grudnia 2018 r.

Zazwyczaj obywatel dowiaduje się, że jego nieruchomość zostanie wywłaszczona w momencie, gdy wydane jest już zezwolenie na realizację inwestycji albo wszczęte postępowanie w tej sprawie. Po pierwszym szoku, spowodowanym potwierdzeniem się wcześniejszych informacji, że „chcą budować”, warto, zamiast skupiać się na blokowaniu nieuniknionej już inwestycji, zastanowić się jak zmaksymalizować przysługujące nam odszkodowanie i skorzystać ze wszystkich przewidzianych prawem możliwości, by fakt utraty nieruchomości został nam zrekompensowany.

8 grudnia 2018 r.

Sędzia Rafał Cebula miał wątpliwości, czy taki sposób orzekania, jaki przyjął się w Polsce, gdzie sądy orzekając w trybie nakazowym niejako z automatu "przyklepują" roszczenia banków, jest zgodny z unijnymi dyrektywami. Zwłaszcza, że jak wynika z doświadczenia, wiele umów zawieranych przez konsumentów z instytucjami finansowymi, zawiera klauzule, które są niedozwolone. Jednak do tej pory sądy nie pochylały się nad tymi umowami. Jeśli nawet były w nich "zaszyte" klauzule abuzywne, nie miało to znaczenia, gdyż sądy nie musiały tego badać.

Sędzia Sądu Rejonowego z Siemianowic uderza w system bankowy, a TSUE staje po stronie polskich konsumentów8 grudnia 2018 r.

Tryb nakazowy w stosunku do konsumentów jest niezgodny z prawem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie, które zrewolucjonizuje system orzekania w tych sprawach przed polskimi sądami. Banki, które do tej pory w prosty sposób uzyskiwały nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym tylko na podstawie przedstawionych przez siebie dokumentów bankowych, nie załączając umowy, już nie będą mogły tego robić. A wszystko za sprawą pytań prejudycjalnych, jakie wystosował do TSUE SSR w Siemianowicach Rafał Cebula.

8 grudnia 2018 r.

ETPC uznał naruszenie art. 3 konwencji i przyznał skarżącemu 5 tys. euro zadośćuczynienia.

Zakaz przemocy wobec demonstrantów8 grudnia 2018 r.

Standardy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odnoszące się do praw demonstrantów oraz zakazywanie używania przemocy wobec nich są już ugruntowane. Pomimo bezsprzecznego zakazu użycia siły wobec demonstrantów strasburscy sędziowie wciąż jednak muszą regularnie rozpatrywać sprawy nadużyć ze strony policji.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane