15 grudnia 2019 r.

Przepisy dotyczące zamówień publicznych zmienią się dopiero za
rok, ale ustawodawca nieprzypadkowo zdecydował się na tak długie vacatio
legis. Ustawa jest bowiem podstawą zarówno do prowadzenia inwestycji,
jak i bieżącej działalności urzędów, instytucji czy zakładów, czy wręcz
całej sfery publicznej.
15 grudnia 2019 r.

Taki wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Co więcej, sąd stwierdził, że nawet jeśli mają one wspólny podziemny garaż, to nadal można je traktować jako wolnostojące.
15 grudnia 2019 r.

Po Nowym Roku warszawscy radni zajmą się projektem uchwały krajobrazowej regulującym to, gdzie i jak można umieszczać reklamy. Plany wprowadzenia uchwały sięgają 2015 r.; od tego czasu jej projekt dwukrotnie konsultowano. Może trafić pod obrady Rady Warszawy już 16 stycznia.
14 grudnia 2019 r.

– Gdyby poważnie traktować projekt tej ustawy, to można byłoby
przypuszczać, że władze polskie podjęły decyzję o wyjściu z Polski z
Unii Europejskiej – powiedział były pierwszy prezes Sądu Najwyższego
prof. Adam Strzembosz. Odniósł się w ten sposób do tzw. ustawy
dyscyplinującej sędziów, której projekt zgłosili posłowie Solidarnej
Polski Zbigniewa Ziobry. Proponowane przepisy krytykuje również były
sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński.
14 grudnia 2019 r.

Sam fakt, że zamawiający nie płaci wykonawcy na czas, nie upoważnia tego drugiego do uzyskania kary umownej po odstąpieniu od zawartego kontraktu.
14 grudnia 2019 r.

Projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej jest już gotowy - powiedział PAP w sobotę w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że realnie wejścia w życie tych zmian można się spodziewać na przełomie stycznia i lutego.
14 grudnia 2019 r.

Przegrana przed sądem może teraz oznaczać wyższe kwoty do zapłaty. W grę wchodzi nie tylko wyrównanie drugiej stronie kosztów procesu, lecz także odsetki w razie opóźnienia.
14 grudnia 2019 r.

Konwencja krajowa Platformy Obywatelskiej przyjęła w sobotę uchwałę, w której wzywa większość sejmową do natychmiastowego zaprzestania prac nad projektem ustawy o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, nazwanej "ustawą kagańcową". Treść uchwały przedstawił szef klubu PO Borys Budka.
14 grudnia 2019 r.

Choć Polska nie ratyfikowała protokołu dodatkowego do Europejskiej Karty Społecznej, w codziennej pracy powinniśmy się powoływać na samą kartę.
14 grudnia 2019 r.

Najbliżsi poszkodowanego nie mogą otrzymać zadośćuczynienia, jeśli ten przeżył.
14 grudnia 2019 r.

Projektem noweli ws. ustroju sądów chcemy powstrzymać "wysadzenie w powietrze" wymiaru sprawiedliwości - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP.
14 grudnia 2019 r.

Skazani kalkulują: jeśli złożą apelację, w areszcie przesiedzą jeszcze wiele miesięcy, a może i lat. Dlatego niektórzy wolą odpuścić, iść do więzienia, gdzie będą mieć większy kontakt ze światem, a często szansę na pracę i jakieś rozrywki.
14 grudnia 2019 r.

Pod projektem ustawy uderzającej w niezależność sędziów nie podpisał się żaden z posłów Porozumienia, które jest koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości - podaje sobotnia "Gazeta Wyborcza".
13 grudnia 2019 r.

Projekt PiS w sprawie ustroju sądów, to eskalacja mająca odwrócić uwagę od konieczności wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada br.- powiedział w piątek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Chodzi też o to, kto będzie wybierał nowego I prezesa SN - dodał.
13 grudnia 2019 r.

Jestem właścicielem dwustanowiskowej myjni bezdotykowej, wzniesionej na podstawie pozwolenia na budowę. Zgłosiłem montaż dodatkowego stanowiska. Prezydent miasta uważa, że muszę mieć na nie pozwolenie budowlane. Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, gdyż w przypadku montażu urządzeń o wysokości do 3 m na obiektach budowlanych nie jest wymagane pozwolenie na budowę, ale zgłoszenie. Czy mam rację?
13 grudnia 2019 r.

Jeśli na składowisku odpadów nie ma monitoringu lub jest
wykonywany niezgodnie z przepisami, to prowadzący je może zostać ukarany
przez inspektorów ochrony środowiska. Trudno się będzie wytłumaczyć
zbyt krótkim terminem na wejście w życie przepisów.
13 grudnia 2019 r.

Oświadczenie I prezes SN Małgorzaty Gersdorf to próba bezprawnego wpływu na sędziów orzekających w SN; żaden przepis prawa krajowego i międzynarodowego nie daje nam możliwości do tego, by przestać orzekać - napisali w oświadczeniu sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
13 grudnia 2019 r.

Naczelna Rada Adwokacka przygotowała petycję w sprawie natychmiastowego wycofania projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw oraz zaniechania wszelkich prac legislacyjnych godzących w fundamenty ustrojowe Polski. Poniżej przedstawiamy jej treść.