Deregulacja

14 lutego 2013 r.

Notariusz

Kto może zostać notariuszem 14 lutego 2013 r.

Droga do zawodu notariusza jest długa i pełna wyzwań - tym bardziej, że notariusz jest zawodem zaufania publicznego. Każdy, kto zamierza zostać notariuszem, powinien przygotować się na lata nauki i zdobywania doświadczenia, które pozwoli w przyszłości samodzielnie pełnić rolę rejenta.

4 stycznia 2013 r.

Prawnicy

Deregulacja zawodów prawniczych: w którym kierunku pójdą zmiany4 stycznia 2013 r.

Z roku na rok coraz bardziej rośnie nasycenie rynku prawniczego adwokatami, radcami prawnymi czy notariuszami. Jednocześnie jednak Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin zamierza przeprowadzić deregulację niektórych zawodów prawniczych. Celem tych zmian w zakresie przepisów regulujących wykonywanie zawodów prawniczych ma być przede wszystkim skrócenie ścieżki dostępu do nich, co ma przyczynić się do zmniejszenia liczby osób pozostających bez pracy.

19 listopada 2012 r.

Notariusz

Ministerstwo zaczyna dyskusję o przyszłości notariatu19 listopada 2012 r.

Notariusze, przedstawiciele nauki i biznesu będą dyskutować z ministrem sprawiedliwości nad przyszłością notariatu. Także o propozycjach, które zgłosił resort w projekcie pierwszej ustawy deregulującej wykonywanie zawodów. Obawy budzą m.in. modyfikacja procesu kształcenia kandydatów do zawodu oraz zapowiedź wprowadzenia instytucji notariusza na próbę. Rozmowy zaplanowano na 3 i 4 grudnia br. Będą podzielone na trzy panele.

12 listopada 2012 r.

Jerzy Stępień, prawnik konstytucjonalista, były prezes TK

Stępień: Deregulować z głową12 listopada 2012 r.

W trakcie obrad I Kongresu Pracowników Sądów (chodzi o status urzędników sądowych, a nie sędziów), odbywającego się w zeszłym tygodniu, nie opuszczała mnie przykra refleksja, że tzw. ogólna działalność deregulacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości odbywa się ze szkodą dla podstawowych problemów sądownictwa.

18 października 2012 r.

Wymiar sprawiedliwości

Deregulacja urbanistów sprzeczna z prawem UE18 października 2012 r.

Urbanista znalazł się wśród 91 profesji przeznaczonych do deregulacji. Według projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania zawodów finansowych, budowlanych i transportowych urbanista przestanie być zawodem zaufania publicznego, a przedstawiciele tej profesji nie będą już mieli monopolu na tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego.

3 października 2012 r.

Błędy popełnione przez urbanistów mają konsekwencje dla środowiska i gmin

Dzięki deregulacji każdy może zostać urbanistą3 października 2012 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało do konsultacji projekt II ustawy deregulacyjnej (ustawy o uchyleniu ustawy o giełdach towarowych oraz zmianie niektórych innych ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów). Zderegulowanych ma być 91 profesji (pierwszy, niedawno zatwierdzony przez rząd pakiet zawierał 50 zawodów). 398 podmiotów, które resort poprosił o opinie, ma czas na ich przygotowanie do końca października.

Polecane

Polecane