statystyki

Rodziny wreszcie na swoim gruncie

autor: Anna Krzyżanowska07.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 07.12.2016, 07:10

Planowane przez rząd przekształcenie użytkowania wieczystego we własność ma również objąć grunty pod domami jednorodzinnymi.

Stosowny przepis – jak ustalił DGP – znalazł się w najnowszej wersji projektu ustawy uwłaszczeniowej. O tym, czy finalnie ostanie się w dokumencie, zdecyduje Komitet Rady Ministrów.

Ewolucja pomysłów

Przypomnijmy, że wedle pierwotnych założeń przekształcenie użytkowania we własność dotyczyć miało jedynie właścicieli mieszkań i lokali użytkowych znajdujących się w budynkach wielolokalowych. Osoby te 1 stycznia 2017 r. – z mocy prawa – miały stać się współwłaścicielami gruntów, na których stoi dany obiekt. Przekształcenie będzie odpłatne. Powyższe zasady znajdą zastosowanie do budynków, w których co najmniej 51 proc. lokali to mieszkania.

Niektóre ministerstwa w trakcie uzgodnień projektu uznały jednak, że powinien on ewoluować. Efekt? – Komitet Rady Ministrów 16 listopada 2016 r. zalecił przeprowadzenie dodatkowych uzgodnień międzyresortowych dotyczących rozszerzenia ustawowego przekształcenia praw do gruntów na nieruchomości zabudowane budynkami jednorodzinnymi – wskazuje zespół prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Naiwniak(2018-01-03 11:48) Zgłoś naruszenie 10

    Ale nigdzie nie jest napisane, jaką korzyść odniosę z tytułu przekształcenia własności. Czy będę nosił tabliczkę z napisem "Jestem właścicielem"? Tyle tej pisaniny, a nigdzie nie doczytałem się konkretu, sama woda i głupota urzędnicza. Nie wiem też, ile zapłacę w ramach 95% bonifikaty. Nie wiem, czy nadal będę płacił każdego roku opłatę roczną jak to było dotychczas. Ludzie, ja rozumiem, że po spożyciu kukurydzy z GMO szare komórki wysychają, ale jak już informujecie o czymś, to piszcie jak ludzie, a nie jak urzędnicy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane