statystyki

Sąd to nie usługa premium

autor: Patryk Słowik06.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 06.12.2016, 07:22
Jarosław Gwizdak, sędzia, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód

Jarosław Gwizdak, sędzia, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachódźródło: Inne

Sędzia Jarosław Gwizdak: Jestem przeciwny wypychaniu ludzi z sądów za pomocą barier finansowych. Kogokolwiek by nie wypychano – czy skromnego obywatela, czy przedsiębiorcę – nie podoba mi się to. Często przy pracach legislacyjnych najpierw wymyśla się rozwiązanie problemu, a dopiero następnie analizuje sam problem.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje znowelizować ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dostrzega pan taką potrzebę?

Ta ustawa była już tyle razy nowelizowana, że sędziów kolejne podejście nie dziwi. Tyle że z informacji medialnych wiem, iż planowana nowelizacja będzie miała na celu zmianę mentalności u ludzi. To bardzo ryzykowny pomysł, gdyż tej nie nowelizuje się tak łatwo jak kolejnych przepisów.

Kilka dni temu napisaliśmy na łamach DGP, że zmiana ma polegać m.in. na zróżnicowaniu stawek. Bogaty powód, np. bank czy duża spółka kapitałowa, zapłaci więcej. A jak nieoficjalnie słyszymy – może dzięki zwiększeniu obciążeń w ogóle zrezygnuje z pozywania kogoś o kilkaset złotych. Słuszna koncepcja?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane