statystyki

Sąd nie może uprzywilejowywać w procesie żadnej ze stron

autor: Dominika Bychawska-Siniarska06.12.2016, 10:33; Aktualizacja: 06.12.2016, 12:19
prawo, sąd

Trybunał zwrócił również uwagę na naruszenie zasady równości broni, a w szczególności na brak możliwości przepytania pana Z. przez skarżącegoźródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka musiał ostatnio odpowiedzieć na pytanie, jakie zasady rzetelności obowiązują w postępowaniu cywilnym (skarga nr 24221/13).

W maju 1995 r. kilku zakapturzonych mężczyzn dokonało grabieży w domu państwa Z. Policja wszczęła postępowanie karne, ale szybko je umorzono z powodu niewykrycia sprawców. Dziesięć lat później para rozpoznała Carmela Salibę, który krótko po napadzie razem z bratem wykonywał w domu Z. prace hydrauliczne i elektryczne. Niedługo potem bracia wszczęli postępowanie o zapłatę zaległego wynagrodzenia. Gdy małżeństwo uregulowało należności, sprawę umorzono.

W 2005 r. to Z. z kolei wszczęli wobec Saliba postępowanie cywilne, domagając się od niego pokrycia strat powstałych w trakcie przestępstwa. Z. przekonywał, że rozpoznał go jako sprawcę po ruchach i zachowaniu, mimo że nie dostrzegł tego w trakcie postępowania karnego toczącego się przed dekadą. Saliba zaprzeczył tym zarzutom.

W październiku 2006 r. sąd cywilny pierwszej instancji uwzględnił powództwo państwa Z., przy czym kwestię ustalenia kwoty odszkodowania na później odłożył na później. Sędzia przyznał wprawdzie, że dowody przedstawiane przez pana Z. były niespójne, a wnioski zbyt daleko idące, ale uznał, że identyfikacja Saliby nie pozostawiała wątpliwości. Dopiero niecałe dwa lata później sąd nakazał mu wypłacenie 130 tys. euro odszkodowania za wyrządzone szkody. Saliba wniósł apelację do sądu apelacyjnego, jednak została ona odrzucona. Sędzia stwierdził bowiem, że nie ma podstaw, aby kwestionować ustalenia poczynione w pierwszej instancji.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane