statystyki

Senat wykluczył uchylanie wyroków na wniosek prokuratora

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 17.11.2016, 06:48

Senatorowie jednogłośnie zdecydowali o wyrzuceniu do kosza przepisu, dzięki któremu śledczy mogliby podważać orzeczenia sądów karnych.

Na nic zdały się tłumaczenia Ministerstwa Sprawiedliwości, autora projektu, w którym znalazło się kontrowersyjne rozwiązanie. Senatorowie nie dali się przekonać, że to tylko niewinny zabieg legislacyjny, mający na celu naprawienie zaniechań, do jakich doszło w 2015 r., kiedy proces karny przez chwilę opierał się na zasadzie kontradyktoryjności. Co więcej, ich argumenty trafiły przynajmniej do części kolegów z izby niższej – na wczorajszym posiedzeniu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała bowiem Sejmowi przyjęcie senackiej poprawki skreślającej kontrowersyjny przepis.

O tym, jak niebezpieczna może być zmiana, dzięki której to prokurator stałby się gospodarzem postępowania odwoławczego, DGP informował jako pierwszy na początku października.

Spór o konsekwencje

Przepis, zgodnie z którym po złożeniu przez prokuratora wniosku o zwrot akt w celu uzupełnienia dochodzenia lub śledztwa sąd odwoławczy musiałby uchylić wyrok I instancji, został zamieszczony w ministerialnym projekcie już po tym, jak trafił do prac w Sejmie. Miał on mieć zastosowanie do tych spraw, które zostałyby wszczęte przed dniem wejścia w życie omawianych zmian. Innymi słowy: projektodawcy chcieli, by miał on zastosowanie do wszystkich obecnie toczących się spraw przed sądami karnymi, o ile nie zostały już zakończone prawomocnym wyrokiem.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane