statystyki

Adwokackie stawki wędrują do trybunału

autor: Anna Krzyżanowska02.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 02.11.2016, 06:50

Każdy obywatel ma prawo do uczciwego wynagrodzenia. Także ten wykonujący zawód adwokata – mówią członkowie palestry i zapowiadają zaskarżenie do TK rozporządzeń dotyczących taks.

Decyzja o zaskarżeniu przez Naczelną Radę Adwokacką rozporządzeń w sprawie prawniczych wynagrodzeń zapadła podczas ostatniego posiedzenia plenarnego. Chodzi o dwa nowe rozporządzenia taryfowe: dotyczące prowadzenia spraw z wyboru i tych z urzędu. Pierwsze z nich obowiązuje od 27 października (jako nowelizacja dotychczasowego rozporządzenia), drugie wchodzi w życie dziś, 2 listopada.

– Naczelna Rada Adwokacka uznała, że nie możemy składać broni. Kompetencją rady, która ustawowo jest powołana do opiniowana projektów rozporządzeń dotyczących taks, jest również to, że możemy wnioskować o zbadanie ich zgodności z ustawami i konstytucją – wskazuje adwokat Rafał Dębowski, sekretarz NRA.

Żelazna konsekwencja

Mowa o nieskładaniu broni, gdyż już raz władze polskiej palestry skierowały do TK wniosek o zbadanie taks. Skończyło się to jednak niepowodzeniem. Trybunał 5 kwietnia 2016 r. wydał postanowienie o umorzeniu postępowania (sprawa o sygn. akt U 7/14).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane