"Ustawa wyposaży Sejm, ministra sprawiedliwości w określone narzędzia, które będą bardzo skuteczne, które pokażą, że nie będzie jak zawsze, że cwaniakom i często oszustom po prostu się upiecze, tylko, że państwo przestanie być teoretyczne, a zacznie praktycznie działać. Zacznie przywracać sprawiedliwość, będzie prowadzić do tego, aby nieruchomości, które w sposób przestępny, z rażącym naruszeniem prawa, zostały wydane, wróciły do Skarbu Państwa" - powiedział Ziobro we wtorek na konferencji prasowej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował we wtorek, że w Ministerstwie Sprawiedliwości został opracowany projekt ustawy, który pozwoli rozwiązać problemy związane z nadużyciami i aferami ws. reprywatyzacji. Ziobro mówił, że projekt zmierza do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne pod kątem ich zgodności z prawem.

Ziobro zapowiedział, że komisja weryfikacyjna będzie działała z urzędu. "Wszystkie organy państwa są zobowiązane udzielać jej odpowiedniej pomocy, na tej samej zasadzie, jak działa każda komisja śledcza. To od decyzji komisji (weryfikacyjnej) wspólnie podjętej, będzie zależał zakres rozpatrywanych spraw" - zaznaczył minister. Jak ocenił, można domniemywać, że komisję weryfikacyjną będą interesować wszystkie zgłoszone nieprawidłowości dot. reprywatyzacji.

Minister zapewnił też, że komisja weryfikacyjna będzie bardzo dobrze współpracowała z prokuraturą, która - jak ocenił - "obudziła się z letargu, snu i zaczęła pracę". "Olbrzymia większość spraw, które trafiały do tej pory do tak zwanej niezależnej prokuratury, kończyła się w jeden sposób - albo od razu odmawiano wszczęcia tych spraw, albo umarzano je na samym wstępie" - zaznaczył Ziobro.