Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się dziś za nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, przewidującą wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego.

Celem proponowanej nowelizacji jest odciążenie sądów od rozpatrywania spraw drobnych, które nie wymagają przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Projekt nowelizacji przewiduje utworzenie e-sądu jako wydziału cywilnego sądu rejonowego. E-sąd ma rozpoznawać sprawy wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Komunikacja między powodem a sądem elektronicznym odbywać się ma wyłącznie drogą elektroniczną, natomiast między pozwanym a sądem - tradycyjnie.

Projekt e-sądu oparto na istniejących już rozwiązaniach w Wielkiej Brytanii i Niemczech

W trakcie debaty posłowie podkreślali, że ten tryb rozpatrywania spraw jest bardziej nowoczesny i pozwoli na oszczędności, a jednocześnie przyśpieszy postępowanie. Projekt e-sądu oparto na istniejących już rozwiązaniach w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

E-sąd ma rozpoznawać zarówno sprawy cywilne, gospodarcze jak i pracownicze. Projekt przewiduje, że wraz z wniesieniem pozwu ma zostać uiszczona opłata sądowa. W przeciwnym razie nie będzie wezwania do opłaty, lecz zwrot pozwu.

Wnoszony pozew będzie musiał zawierać oprócz imienia, nazwiska, adresu, siedziby, także niepowtarzalny identyfikator. W projekcie wyeliminowano możliwość korzystania przez powoda ze zwolnienia w sprawach cywilnych. Korzystanie z e-sądu nie jest obligatoryjne.