statystyki

Odwołany członek zarządu też może skutecznie zawrzeć umowę

autor: Not. KT20.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 20.09.2016, 08:45
prawo, sąd

Czynność prawna dokonana przez osobę niebędącą już członkiem zarządu spółki, lecz wpisaną jeszcze w tym charakterze w rejestrze przedsiębiorców KRS, jest wadliwaźródło: ShutterStock

Uprawniony organ spółki z o.o. w dowolnym czasie może podjąć uchwałę o odwołaniu członka zarządu. Od momentu przyjęcia uchwały osoba ta traci prawo do reprezentowania spółki. Czy więc umowy zawarte przez członka zarządu po jego odwołaniu są nieważne?

Dopiero po zarejestrowaniu faktu odwołania w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) umowy podpisane w imieniu spółki z o.o. przez odwołanego członka jej zarządu są nieważne. Co prawda taka rejestracja ma jedynie tzw. charakter deklaratoryjny, może mieć jednak ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa funkcjonowania spółki z o.o., a także osób trzecich. Świadczy o tym orzecznictwo potwierdzone m.in. wyrokiem Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 12 lutego 2014 r., sygn. akt IV CSK 361/13. W tym wyroku stwierdzono, że czynność prawna dokonana przez spółkę z o.o., reprezentowaną przez odwołanego członka zarządu, który w chwili dokonywania danej czynności był nadal wpisany do KRS, nie jest dotknięta sankcją bezwzględnej nieważności.

Czynności podejmowane przez rzekomy organ osoby prawnej lub z przekroczeniem zakresu umocowania organu są, co do zasady, wadliwe. Jednakże w przepisach art. 14 ustawy o KRS przyjęty został system domniemań. Zgodnie z nim istnienie wpisu nieodpowiadającego już aktualnemu stanowi prawnemu powoduje, że czynność prawna dokonana przez członka zarządu widniejącego w rejestrze KRS – choć w istocie odwołanego – jest dla spółki z o.o. wiążąca w jej relacjach z osobą trzecią.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane