Wycieku danych z systemu PESEL nie było? Sprawdź, co jednak zrobić w przypadku ich kradzieży

autor: Oprac. T.J.30.08.2016, 07:23; Aktualizacja: 30.08.2016, 18:11
haker-dane-cyberprzestępcy

Bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny, dostawca Internetu, telewizja cyfrowa i wiele innych podmiotów weryfikują potencjalnych klientów w Krajowym Rejestrze Długów, sprawdzając czy nie są zadłużeni.źródło: ShutterStock

Anomalie wykryto w związku z pobieraniem danych z bazy PESEL przez uprawnione do tego kancelarie komornicze. Podejrzenia specjalistów wzbudziła nie tylko znaczna liczba tych zapytań, ale również fakt, że były one wysyłane w nocy. Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja - nie można mówić o wycieku danych. Jednocześnie wskazuje sposoby, co robić jeśli obawiamy się, że padliśmy ofiarą kradzieży danych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • x(2016-08-30 07:55) Zgłoś naruszenie 110

  Przestańcie pisać te głupie artykuły. Guzik pomoże rejestrowanie się w BIK czy KRD, wystarczy że ktoś weźmie kilka pożyczek w parabankach. Dlaczego dziennikarze się tak mało dociekliwi i nie zainteresowali się jak to jest że wrażliwe dane "wyciekają". Wyciekają czy zostały przehandlowane? Ktoś nie dopilnował? Jak to jest że dane wrażliwe do ochrony których powołano specjalne ministerstwo - GIODO, są do tego stopnia niepilnowane.

  Odpowiedz
 • moje zdanie(2016-08-30 10:07) Zgłoś naruszenie 50

  Te kumorniki to istna mafia! jak nie zajmą konta nie należącego do dłużnika, a osoby o tym samym nazwisku, to innym razem zagrabią własność powierzoną np. do naprawy jak ostatnio łódź, czy samochód . Długi trzeba egzekwować -to oczywiste komornik świadomie wyłudzający powinien być sądzony jak pospolity przestępca-bez taryfy ulgowej!

  Odpowiedz
 • Zrzędas (2016-08-30 15:31) Zgłoś naruszenie 10

  A ja twierdzę, źe to wszystko brzydko pachnie. Wchodzi jesienią moźliwość wchodzenia przez komorników na konta. Przebiega dane,oglądam ludzie konta, animacje się to wyjaśni, to połowa wymźe na zawał,a reszta nie doczeka zwrotu zagranicznych środków.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kowalski(2016-08-30 22:51) Zgłoś naruszenie 10

  Polacy, nic sie nie stalo!

  Odpowiedz
 • Pesele i podpisy z Poczty(2016-08-30 19:08) Zgłoś naruszenie 00

  Mając dane z Pesel, a wzór podpisu obywatela z bazy elektronicznej Poczty Polskiej albo Inpostu - bo wzorów podpisów składanych listonoszowi i na poczcie nie chroni nikt - można wszystko - np. otworzyć rachunek bankowy za granicą i dostać kartę kredytową. A za jakiś czas do tego obywatela, którego danymi się posłużono i na podstawie wydanego za granicą orzeczenia przyjdzie komornik, tyle że polski.

  Odpowiedz
 • jan(2016-08-30 19:29) Zgłoś naruszenie 00

  "Każdy obywatel może bezpłatnie sprawdzić jakie dane na jego temat znajdują się w bazie PESEL oraz czy zwracały się o nie konkretne instytucje. Taką informację możesz uzyskać na jeden z następujących sposobów: - Przesłać do Ministerstwa Cyfryzacji elektronicznie wypełniony i podpisany Profilem Zaufanym wniosek." Czy można podać więcej szczegółów? Np. hiperłącze do formularza.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane