Urzędnicy zignorowali nowe przepisy o ponownym wykorzystaniu danych publicznych

autor: Piotr Pieńkosz17.08.2016, 08:54; Aktualizacja: 17.08.2016, 09:29
podatki dokumenty urzędnik

W praktyce większość podmiotów zobowiązanych ignoruje obowiązujący od ponad półtora miesiąca przepis.źródło: ShutterStock

Administracja w znaczącej części nie zauważyła wejścia w życie nowych zasad. Dotyczy to zarówno samorządów, jak i jednostek rządowych. W ten sposób naruszane jest obowiązujące prawo.

To pokazuje, że polskiej administracji daleko do otwartości. Problem polega na tym, że w ten sposób urzędnicy naruszają prawo. Nie stosują bowiem ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2016 r. poz. 352, dalej: ustawa). Uchwalono ją 25 lutego 2016 r., a weszła w życie 16 czerwca. Powstała na skutek wyodrębnienia z ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej problematyki zasad udostępniania publicznych danych w celu ich ponownego wykorzystywania przez obywateli i przedsiębiorców. Nowy akt nie wprowadził rewolucji, niemniej są to istotne zmiany.

Generalnie chodzi o to, że wszystkie dokumenty sektora publicznego, o ile nie są zastrzeżone prawami autorskimi, nawet te dotychczas niedostępne mogą być wykorzystywane do dowolnych celów. Zarówno komercyjnych, jak i np. hobbystycznych. Przepisy obejmują też szersze niż dotychczas spektrum danych. Dotyczą też takich, które nie mieszczą się w definicji „informacji publicznej”, jak dane kulturalne czy też meteorologiczne. Przepisy zakładają też że dzięki udostępnianiu informacji powstanie dodatkowa, istotna np. ekonomicznie czy naukowo wartość. Wcześniej cała tematyka dostępu do informacji publicznej była uregulowana w jednym akcie, rozróżnianie kwestii dotyczącej konstytucyjnych praw do dostępu i ich wykorzystania komercyjnego nastręczało problemów.

Ważne narzędzie

Zgodnie z ustawą istotną rolę w udostępnianiu danych w celu ich ponownego wykorzystywania mają pełnić biuletyny informacji publicznej (BIP) podmiotów zobowiązanych. Z jednej strony ma to być miejsce publikacji merytorycznych danych, które następnie mogą być pożytecznie wykorzystane m.in. przez biznes. Z drugiej – to właśnie w BIP-ach powinny się znaleźć informacje proceduralne o zasadach udostępniania informacji w celu ich ponownego wykorzystywania. Stanowi o tym art. 11 ust. 1 ustawy. Przepis wskazuje, że podmiot zobowiązany w swoim BIP-ie w kategorii „Ponowne wykorzystanie” zamieszcza m.in.:

  • warunki ponownego wykorzystywania, jeśli takowe zostały przez niego określone,
  • informację o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie, w tym o podstawie ich obliczania, jeżeli zostały przez niego ustalone,
  • umowę o udzielenie wyłącznego prawa do korzystania z informacji sektora publicznego, powody jej zawarcia, o ile takowy kontrakt został podpisany,
  • informację o środkach prawnych przysługujących w przypadku odmowy wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie oraz o prawie do sprzeciwu.

– Przywołany przepis w sposób enumeratywny wskazuje na elementy dotyczące informacji, które muszą zostać umieszczone na stronie podmiotowej BIP. W efekcie podmioty zobowiązane nie mają w tym zakresie jakiejkolwiek możliwości modyfikacji zakresu spektrum danych w odniesieniu do elementów obligatoryjnych – wyjaśnia dr Mariusz Bidziński, radca prawny i wykładowca SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane