Więź silniejsza niż przepisy

autor: Piotr Szymaniak01.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 01.08.2016, 06:52

Czy kierując się dobrem dziecka, można przyznać prawo do bycia rodziną zastępczą osobom, które nie spełniają kryteriów formalnych? Na takie pytanie będzie musiał odpowiedzieć Sąd Najwyższy.

Zagadnienie powstało na kanwie przypadku mężczyzny (P.), którego sąd ustanowił opiekunem prawnym dziecka z pierwszego małżeństwa zmarłej żony. Podjął taką decyzję, kierując się dobrem dziewczynki. Sąd wziął pod uwagę m.in. fakt, że uważa ona P. za ojca (biologiczny nie utrzymuje z nią kontaktu i przebywa w zakładzie karnym); że jest pod jego opieką od drugiego roku życia, a także to, że jest bardzo silnie związana ze swoją przyrodnią siostrą – biologicznym potomkiem P.

Jednocześnie mężczyzna, który opiekuje się dziećmi ze swoją nową partnerką, wystąpił o ustanowienie go rodziną zastępczą dla dziewczynki. Tu jednak natknął się na trudności: zgodnie bowiem z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 575 ze zm.) pełnienie funkcji rodziny zastępczej obwarowane jest licznymi wymogami. Zgodnie z art. 42 tej ustawy rodziną zastępczą może być ustanowiona osoba, która daje rękojmię należytego sprawowania pieczy, wypełnia obowiązek alimentacyjny, nie ma ograniczonych zdolności do czynności prawnych, nie ma przeciwskazań zdrowotnych do sprawowania opieki, ma odpowiednie warunki bytowe czy lokalowe i stałe źródło utrzymania. Kandydat nie może też być skazany za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Sąd, rozpatrując wniosek P., stwierdził, że nie spełnia on co najmniej kilku z tych kryteriów: ma bowiem ograniczoną władzę rodzicielską wobec dwójki innych swoich dzieci, a w dodatku nie płaci na nie alimentów. Od tego orzeczenia wnioskodawca wniósł apelację. Podniósł w niej jedną fundamentalną wątpliwość: jak to możliwe, że został uznany już wcześniej za godnego sprawowania funkcji opiekuna prawnego dziewczynki, ale nie może pełnić dla niej funkcji rodziny zastępczej? Przekonywał, że odmawiając mu uprawnień płynących z tej drugiej roli, sąd de facto pozbawił dziewczynkę możliwości korzystania ze świadczeń przeznaczonych dla dzieci przebywających w rodzinie zastępczej.

Dobro dziecka


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane