Angielski prawnik przy współpracy z programistami stworzył platformę online, która umożliwia potencjalnym klientom kancelarii wystawianie swoich problemów prawnych na aukcję.

Zasady korzystania z Lawbid, bo tak nazywa się nowy portal, są dosyć proste: użytkownicy muszą najpierw zamieścić w nim opis swojej sprawy oraz wymagania dotyczące obsługi prawnej, jak choćby lokalizacja poszukiwanej kancelarii. Prawnicy w ciągu 24 godzin od pojawienia się ogłoszenia mogą złożyć swoją ofertę na prowadzenie sprawy, proponując za zlecenie określoną stawkę. W oparciu o cenę i inne parametry usługi, a także recenzje innych klientów, autorzy ogłoszenia podejmują następnie decyzję o wyborze kancelarii.

"Aukcyjny charakter modelu Lawbid został zaprojektowany tak, aby stworzyć konkurencję na rynku z korzyścią dla klientów, którzy mają dzięki niemu możliwość poniesienia niższych kosztów pomocy prawnej niż w przypadku tradycyjnych metod" - twierdzi pomysłodawca platformy Kid Harwood, adwokat w manchesterskiej kancelarii Wildings. "Oferujemy klientom inny sposób wyszukiwania i kontaktowania się z prawnikami i umożliwiamy im wybór tych właściwych przy minimalnym wysiłku" - dodaje.

Rejestracja w serwisie Lawbid, który oficjalnie wystartuje 1 sierpnia, jest darmowa, podobnie jak "wygranie" jednej sprawy na miesiąc. Pięć spraw miesięcznie to już z kolei wydatek rządu 295 funtów, a 10 - 495 funtów.