statystyki

Pośmiertna dyskryminacja

autor: Ewa Ivanova24.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 25.07.2016, 07:24

Jednostki regionalne zajmą się zgonami młodszych osób. Gdy umrze ktoś starszy, śledztwo trafi niżej.

Zbigniew Ziobro dał prokuraturom wyższych szczebli jasny sygnał: mają przejąć ciężar prowadzenia najpoważniejszych śledztw i odciążyć w ten sposób prokuratury rejonowe (dotychczas prowadzące ponad 90 proc. śledztw). Wyżej – za sprawą regulaminu (obowiązuje od 15 kwietnia – Dz.U. z 2016 r., poz. 508) i zarządzenia prokuratora generalnego z 13 maja 2016 r. – trafić miały m.in. sprawy o błędy medyczne. Do okręgów te, których efektem były ciężkie uszkodzenia ciała; do prokuratur regionalnych (zastąpiły apelacyjne) – te skutkujące śmiercią człowieka.

– Przepisy napisano tak, aby nie pozostawić wyższym szczeblom luzu decyzyjnego i uznaniowości. Doświadczenia wskazywały bowiem, że okręgi i apelacje interpretowały normy na niekorzyść niższych szczebli – słyszymy od jednego z oskarżycieli.

Szerokim łukiem

Problem w tym, że i tym razem przepisy sobie, a życie sobie. Sposób na sztywne regulacje znalazł jeden z zastępców prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. W specjalnym piśmie instruuje prokuratury regionalne, jak mają sobie radzić z potopem spraw o błędy medyczne. Biorąc pod uwagę ich liczbę (w 2015 r. do prokuratur wpłynęły 3394 takie sprawy, wszczęto 1772 postępowania), zasadne jest, jego zdaniem, aby „przy doborze spraw do prowadzenia na szczeblu prokuratury regionalnej kierować się przede wszystkim wiekiem osoby pokrzywdzonej”. Jak wynika z pisma, na tym szczeblu powinny być prowadzone i nadzorowane „sprawy dotyczące błędów medycznych ze skutkiem śmierci osoby małoletniej oraz ludzi młodych”.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane