statystyki

Mącior: Sejm powinien mieć prawo uchylania błędnych orzeczeń TK

autor: Władysław Mącior19.07.2016, 11:02; Aktualizacja: 19.07.2016, 11:13

Początkiem konfliktu o Trybunał Konstytucyjny był, jak wiemy, przeforsowany przez Platformę Obywatelską wybór zapasowych sędziów. Gdy w grudniu ubiegłego roku Sejm uchwalił ustawę naprawczą, spór przybrał na sile. Politycy PO poinformowali instytucje europejskie, że w Polsce dzieje się źle, że łamana jest konstytucja, że zagrożona jest demokracja. Jedni nazywali to donosicielstwem, inni Targowicą. Ja zaś przypomniałem sobie stare porzekadło, które brzmi tak: „Zły to ptak, co własne gniazdo kala”.

Na poinformowaniu się nie skończyło, aktywiści poprzedniej ekipy rządzącej inspirowali unijne instytucje do ingerencji w wewnętrzne sprawy naszego kraju. W konsekwencji Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę kontroli praworządności, a Parlament Europejski przyjął rezolucję, która wprawdzie nie ma mocy prawnej, ale ma niechwalebną wymowę.

Po pierwsze świadczy o skuteczności donosicielstwa. Po drugie jest przejawem zamierzonego i przemyślanego mieszania się w wewnętrzne sprawy naszego kraju. Po trzecie stwarza niedobrą atmosferę, co sprzyja krytyce naszego państwa. Znamienne jest, że Unia Europejska zajmuje się Polską, a nie może uporać się z uchodźcami.

Zapewne to wszystko jest przykre dla polskiego społeczeństwa, zważywszy na to, że jesteśmy narodem wyczulonym na punkcie suwerenności. Kontrolowanie i upominanie naszego kraju jest upokarzające.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane