WSA: Korespondencja o nieprawidłowościach w śledztwie zawiera informację publiczną

autor: Ewa Ivanova21.06.2016, 17:00
umowa, prawo, prawnik, podpis

W przypadku spraw karnych kwestie dostępu do akt dla stron i obrońców reguluje art. 156 kodeksu postępowania karnegoźródło: ShutterStock

Korespondencja między prokuraturami o ewentualnych nieprawidłowościach w śledztwie zawiera informację publiczną – orzekł poznański Wojewódzki Sąd Administracyjny.

W grudniu 2015 r. obywatel poprosił prokuratora okręgowego w K. o udostępnienie wielu dokumentów dotyczących jednej ze spraw. Chodziło m.in. o korespondencję PO z prokuraturą rejonową w sprawie postępowania przeciwko policji (z art. 231 par. 1 kodeksu karnego – nadużycie uprawnień). Poprosił też o dostęp do związanych z kontrolą tego śledztwa pism wymienianych między prokuraturą okręgową i apelacyjną oraz Biurem Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Chciał także odpowiedzi na liczne pytania, np. czy prokurator rejonowy w K. przyznał się do ukrycia skargi przeciwko policji.

Prokurator okręgowy stwierdził jednak, że wniosek obywatela kwestionuje w istocie prawomocne postanowienie w jednej ze spraw. Dlatego postanowił – na podstawie regulaminu wewnętrznego prokuratury – pozostawić pismo bez dalszego biegu i włączyć do akt.

Obywatel nie dał za wygraną i złożył do WSA w Poznaniu skargę na bezczynność prokuratora. Twierdził, że w prokuraturze rejonowej podczas czynności nadzorczych prowadzonych przez wyższy szczebel doszło do tuszowania odpowiedzialności policji, m.in. poprzez ukrycie wielu dokumentów. W odpowiedzi na skargę prokurator okręgowy przekonywał, że wniosek obywatela nie spełniał kryteriów z ustawy o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2058 ze zm. – dalej: u.d.i.p.). Informował też, że zarzuty były wielokrotnie wyjaśniane w trakcie prowadzonych postępowań. Obywatel domaga się zresztą danych, które już kiedyś dostał, a część jego żądań jest absurdalnych, bo dotyczą materiałów, które nigdy nie zostały wytworzone.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane