Wezwanie na policję? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki

autor: Hubert Rabiega18.06.2016, 19:00; Aktualizacja: 18.06.2016, 20:27
Policja

Składanie fałszywych zeznań zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.źródło: ShutterStock

Wezwanie na komisariat może dotyczyć każdego, kto np. był świadkiem przestępstwa. Warto znać wówczas swoje prawa i obowiązki. Naczelną zasadą jest obowiązek mówienia prawdy, choć świadek ma prawo odmówić odpowiedzi na pytanie bez podania przyczyny, jeżeli naraża go to lub osobę mu najbliższą na odpowiedzialność karną. W razie zaś uzasadnionej obawy o swoje życie, zdrowie, wolność lub mienie - zeznający ma prawo wnioskować o utajnienie swoich danych osobowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • O tyle(2016-06-19 08:24) Zgłoś naruszenie 612

  Dla przecietnego obywatela te procedury oznaczaja ze jest nic nie wart dla swojego Panstwa.

  Odpowiedz
 • Specjalista88(2018-07-01 23:11) Zgłoś naruszenie 80

  Co to wiggle jest? Ja jako swiadek nie popelnilem zadnego przestepstwa i jestem wolnym czlowiekiem jakim prawem jestem zmuszony do czego kolwiek?!?!?!? Jak na przyklad do stawienia sie gdziekolwiek czy opowiadania o czymkolwiek przymusowo? CO to wogule jest za dyktature?!?!?!?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pATRYK(2017-05-17 12:33) Zgłoś naruszenie 60

  Artykuł już chyba nie aktualny: "...świadek ma prawo odmówić odpowiedzi na pytanie bez podania przyczyny, jeżeli naraża go to lub osobę mu najbliższą na odpowiedzialność karną. " nie jestem pewien ale nowe przepisy zatajenie informacji naraża nas na odpowiedzialność karną. MÓGŁBY SIĘ WYPOWIEDZIEĆ JAKIŚ PRAWNIK

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Klaudiusz M.(2017-09-27 15:32) Zgłoś naruszenie 61

  Proszę o wskazówkę - zostałem wezwany w charakterze świadka na policję (sprawa gospodarcza, wyłudzenia) i dowiedziałem się, że przy przesłuchaniu mnie przez policjanta śledczego będzie uczestniczył prawnik oskarżonego bądź też sam oskarżony, i że niby ma do tego prawo - dla mnie to jawna kpina - przecież pod tą presją to ja niczego nie będę chciał nawet pamiętać - każdy się obawia o zdrowie, rodzinę, dzieci...Bardzo proszę o podpowiedź, co zrobić? Jak choć chronić swoje dane?

  Odpowiedz
 • alexx(2017-12-18 16:47) Zgłoś naruszenie 12

  Czy policja ma prawo zabrac mi telefon gdzie jestem jako swiadek ? Prosze o pomoc

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane