Krajowa Rada Radców Prawnych zaopiniowała projekt nowelizacji k.k., który przewiduje konfiskatę nielegalnych majątków przestępców. Zastrzeżenia zgłosiła m.in. wobec możliwości orzekania przepadku składników przedsiębiorstwa, które służyło lub było przeznaczone do popełnienia przestępstwa w przypadku nieumyślnego pomocnictwa.

Wątpliwości budzi również art. 45 par. 2 k.k. który obejmuje domniemaniem przestępnego pochodzenia, majątek uzyskany w okresie 5 lat przed popełnieniem przestępstwa.

Zdaniem radców to obejście zasady domniemania niewinności w zakresie prawnokarnych skutków skazania.

KRRP ma również zastrzeżenia odnośnie do nowego typu quasi paserstwa w art. 292a k.k., biorąc pod uwagę, że posiadanie jest pojęciem szerokim i może być różnie interpretowane.

"Można np. uważać, że rzecz znajdująca się na nieruchomości jest w posiadaniu jej właściciela, choćby on sam jej fizycznie nie dzierżył. W takim wypadku kwestią dowodową jest ustalenie strony wewnętrznej posiadania. Tworzy to pole do trudności dowodowych i ewentualnych nadinterpretacji. Wydaje się, że wystarczająca w danym przypadku będzie dotychczasowa formuła klasycznego paserstwa" - czytamy w opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

PS/źródło: KRRP