Dodanie dyskryminacji ze względu m.in. na wiek i orientację płciową do katalogu przesłanek przestępstw z nienawiści - zawierać będzie przygotowywany przez Nowoczesną projekt zmian w Kodeksie karnym, który zaprezentowany ma być 4 lipca konferencji w Sejmie.

We wtorek odbyły się zorganizowane przez Nowoczesną konsultacje eksperckie na temat mowy nienawiści i innych przestępstw na tle uprzedzeń.

Na briefingu po konsultacjach wiceszefowa klubu Nowoczesnej i przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i ochrony praw człowieka Joanna Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że 4 lipca Nowoczesna zorganizuje w Sejmie konferencję poświęconą "zwalczaniu języka nietolerancji", podczas której przedstawiony zostanie m.in. projekt zmian w prawie karnym.

W rozmowie z PAP Scheuring-Wielgus wyjaśniła, że chodzi o poszerzenie zawartego w Kodeksie karnym katalogu przesłanek przestępstw z nienawiści tak, by obejmował on dyskryminację ze względu na wiek, upośledzenie i orientację płciową. "Czyli chcemy, żeby były takie standardy, jak w Unii Europejskiej" - powiedziała.

Obecnie Kodeks karny określa, że do kategorii przestępstw z nienawiści należą przestępstwa popełniane z uwagi na narodowość, rasę, pochodzenie etniczne, wyznanie albo bezwyznaniowość ofiary.

Scheuring-Wielgus zapowiedziała też, że na lipcowej konferencji Nowoczesna przedstawi swoje propozycje dotyczące "monitoringu agresji i przemocy w Polsce" oraz będzie zachęcać media do "zawarcia porozumienia na rzecz przedstawiania prawdziwych informacji na temat przemocy, nietolerancji i agresji w Polsce".

Podsumowując wtorkowe konsultacje eksperckich - w których brali udział eksperci m.in. Piotr Bystrianin z Fundacji "Ocalenie", Mirka Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii, Joanna Grabarczyk z inicjatywy HejtStop oraz przedstawiciele środowisk, które "padają ofiarą mowy agresji" i przestępstw z nienawiści - Paweł Rabiej z zarządu Nowoczesnej powiedział, że wynikają z nich "dwa niepokojące wnioski".

"Po pierwsze, (...) poziom agresji w języku publicznym bardzo w ostatnich miesiącach wzrósł i niestety przekłada się to również na przestępstwa związane z uprzedzeniami, z mową nienawiści. Dotyczy to bardzo wielu przypadków odnotowanych w ostatnim czasie ataków (...) na cudzoziemców (...). Ewidentnie mamy do czynienia z taką wzmagającą się +brunatną falą+, która w tej chwili się wzmacnia" - powiedział Rabiej.

Jak dodał, z opinii ekspertów wynikało, że "zachowania anarchistyczne i terrorystyczne" są bezpośrednio wynikiem "rosnącej agresji w życiu politycznym. Agresji którą - dodał - "partia rządząca niestety napędza". "Drugi wniosek jest taki, że chociaż tych przestępstw na tle uprzedzeń różnego rodzaju jest sporo, to bardzo mało wiadomo na temat ich monitoringu" - dodał.

Organizowane przez Nowoczesną w Sejmie konsultacje są częścią odbywającego się w bieżącym tygodniu Festiwalu Parada Równości, którego kulminacją będzie planowany na sobotę przemarsz ulicami Warszawy.