statystyki

Pieniądze zagrzebane w firmowej ziemi

autor: Patryk Słowik24.05.2016, 07:32; Aktualizacja: 24.05.2016, 09:33

Miliardy euro mogą pójść na uzdatnianie gleby, której w ogóle nie trzeba uzdrawiać. – To kwoty wyrzucone w błoto – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, który przygotowało Ministerstwo Środowiska. Pisaliśmy o nim już w styczniu („Przedsiębiorcy rzuceni na glebę”, DGP 6/2015). Wówczas eksperci wskazywali jasno, że w resorcie powstał bubel. Kilka kolejnych miesięcy prac – mówiąc najoględniej – nie przyniosło poprawy.

Ministerstwo chce możliwie najlepiej chronić polskie gleby przed zanieczyszczeniami. I potrzeby takiego działania nikt nie kwestionuje. Rozporządzenie wprowadzi jednak nowe standardy dla gleb oraz nową metodologię badania zanieczyszczonych gruntów. W większości krajów europejskich system działa w ten sposób, że przedsiębiorca jest zobowiązany przeprowadzić badanie ziemi. Jeśli okaże się, że nie spełnia ona określonych kryteriów, biznesmen wraz z urzędnikiem zastanawiają się, czy należy przeprowadzić remediację gruntu. Przykładowo, jeśli w pobliżu znajduje się przedszkole, najprawdopodobniej zostanie na przedsiębiorcę nałożony taki wymóg. Jeżeli jednak duży teren od dziesięcioleci wykorzystywany jest na działalność przemysłową, nikt nie każe uzdrawiać gruntu.

W Polsce ma być inaczej. W przytłaczającej większości przypadków, jeśli analiza gruntu wykaże przekroczenie określonych w rozporządzeniu norm, trzeba będzie przeprowadzić kosztowną procedurę remediacji. Jaki to wydatek? Zdaniem Ewy Rutkowskiej-Subocz, partnera w kancelarii Dentons, orientacyjny koszt to ok. miliona euro za hektar.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane