statystyki

Pieniądze zagrzebane w firmowej ziemi

autor: Patryk Słowik24.05.2016, 07:32; Aktualizacja: 24.05.2016, 09:33

Miliardy euro mogą pójść na uzdatnianie gleby, której w ogóle nie trzeba uzdrawiać. – To kwoty wyrzucone w błoto – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, który przygotowało Ministerstwo Środowiska. Pisaliśmy o nim już w styczniu („Przedsiębiorcy rzuceni na glebę”, DGP 6/2015). Wówczas eksperci wskazywali jasno, że w resorcie powstał bubel. Kilka kolejnych miesięcy prac – mówiąc najoględniej – nie przyniosło poprawy.

Ministerstwo chce możliwie najlepiej chronić polskie gleby przed zanieczyszczeniami. I potrzeby takiego działania nikt nie kwestionuje. Rozporządzenie wprowadzi jednak nowe standardy dla gleb oraz nową metodologię badania zanieczyszczonych gruntów. W większości krajów europejskich system działa w ten sposób, że przedsiębiorca jest zobowiązany przeprowadzić badanie ziemi. Jeśli okaże się, że nie spełnia ona określonych kryteriów, biznesmen wraz z urzędnikiem zastanawiają się, czy należy przeprowadzić remediację gruntu. Przykładowo, jeśli w pobliżu znajduje się przedszkole, najprawdopodobniej zostanie na przedsiębiorcę nałożony taki wymóg. Jeżeli jednak duży teren od dziesięcioleci wykorzystywany jest na działalność przemysłową, nikt nie każe uzdrawiać gruntu.

W Polsce ma być inaczej. W przytłaczającej większości przypadków, jeśli analiza gruntu wykaże przekroczenie określonych w rozporządzeniu norm, trzeba będzie przeprowadzić kosztowną procedurę remediacji. Jaki to wydatek? Zdaniem Ewy Rutkowskiej-Subocz, partnera w kancelarii Dentons, orientacyjny koszt to ok. miliona euro za hektar.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane