Co się zmieniło w sytuacji stron w procesie karnym

autor: Damian Michalczuk11.05.2016, 18:30
prawo

Instytucja umorzenia restytucyjnego zniknęła z kodeksu postępowania karnego 15 kwietnia 2016 r.źródło: ShutterStock

Sąd nie wyznaczy już adwokata z urzędu bez zbadania sytuacji majątkowej wnioskodawcy. Nie ma także możliwości uwzględnienia wniosku pokrzywdzonego o umorzenie sprawy. Takie m.in. zmiany obowiązują od 15 kwietnia 2016 r.

Czy pokrzywdzony może złożyć wniosek o umorzenie

Mój syn wziął udział w pobiciu, w którym obrażenia odniósł młody mężczyzna. Kilka tygodni temu konsultowałem się w tej sprawie z adwokatem. Za jego poradą doszedłem z pokrzywdzonym do porozumienia i zapłaciłem mu za wyrządzone krzywdy. Złożył potem wniosek o umorzenie dochodzenia. Prokurator powiedział, że nie jest to możliwe. Czy to znaczy, że adwokat wprowadził mnie w błąd?

NIE

Instytucja umorzenia restytucyjnego zniknęła z kodeksu postępowania karnego 15 kwietnia 2016 r. Właśnie ona pozwalała na uniknięcie odpowiedzialności karnej przez sprawców nawet poważnych czynów zabronionych. Ofiara przestępstwa miała prawo do złożenia wniosku w sprawach o występki zagrożone karą nie wyższą niż 3 lata pozbawienia wolności, zaś w przypadku przestępstw przeciwko mieniu (np. kradzież, przywłaszczenie rzeczy znalezionej, paserstwo) – jeżeli górne zagrożenie karą nie przekraczało 5 lat. Złożenie wniosku o umorzenie było możliwe m.in. w sprawach o naruszenie miru domowego, groźby karalne, uporczywe nękanie, naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, a także wyjątkowo w sprawach o spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu, kiedy okres rekonwalescencji przekracza 7 dni (art. 157 par. 1 k.k.). Prokurator umarzał postępowanie, gdy sprawca czynu nie był wcześniej skazany za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, pojednał się z pokrzywdzonym oraz naprawił mu szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie. Złożenie wniosku o umorzenie co do zasady obligowało prokuratora do zakończenia postępowania.

W ocenie ustawodawcy przepisy pozwalające na takie zakończenie sprawy karnej wielokrotnie, w potocznym rozumieniu, pozwalały na wykupienie się od odpowiedzialności. Były też polem do wywierania niedozwolonej presji przez oskarżonych, ukierunkowanej na skłonienie pokrzywdzonego do złożenia wniosku o umorzenie sprawy. Powyższe nie oznacza, że czytelnik został wprowadzony w błąd przez adwokata. Najprawdopodobniej konsultował się wtedy, gdy uchylony nowelizacją k.p.k. z 11 marca 2016 r. art. 59a k.k. jeszcze obowiązywał.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane