Uchwała Sądu Najwyższego: Będziemy respektować niepublikowane wyroki TK

26.04.2016, 14:44; Aktualizacja: 26.04.2016, 15:44
paragraf prawo

We wtorek obradowało Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, na którym dyskutowano nad sprawozdaniem z działalności tego sądu, jakie co roku przygotowuje Pierwszy Prezes SNźródło: ShutterStock

Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją już z chwilą ogłoszenia wyroku - głosi wtorkowa uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • Chocholi taniec neo-BOLSZEWIKÓW z PIS(2016-04-26 18:47) Zgłoś naruszenie 358

    Coraz bardziej ... "pali się grunt pod nogami" ... neo-BOLSZEWIKÓW z PIS. Po zakończeniu tymczasowych rządów PIS, trzeba będzie koniecznie karnie rozliczyć ... funkcjonariuszy PIS z neo-bolszewickich metod łamania KONSTYTUCJI RP, skłócania wewnętrzne Polaków, niszczenie wizerunku Polski w Europie i Świecie i niszczenie struktur państwa demokracji. Polska to na szczęście jeszcze nie ... PIS-landia i nie kabaret ... Muppet-PIS-show.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Sędzia.Sądu.Okręgowego(2016-04-26 16:01) Zgłoś naruszenie 3236

    Uchwała Sądu Najwyższego przede wszystkim kompromituje osoby tam zasiadające. Rozmawiałam z wieloma sędziami z mojego wydziału - nikt nie będzie tego respektował, My - sędziowie sądów polskich orzekamy na podstawie Konstytucji i Ustaw, a nie aparatczyków z SN

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • wqdf(2016-04-26 16:14) Zgłoś naruszenie 2822

    dobra uchwała szacownego gremium.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • SSO(2016-04-26 18:07) Zgłoś naruszenie 2313

    Śmiem wątpić czy Ci którzy dodają komentarze jako sędziowie rzeczywiście nimi są. Jak z uchwałą SN się zgadzam...jestem sędzią

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • kawa (2016-04-26 15:01) Zgłoś naruszenie 2229

    Musi zdumiewać , że Sąd Najwyższy podejmuje uchwałę tej treści , nie mając ku temu podstawy prawnej , bowiem nie ulega wątpliwości , że nie jest nią wskazany tamże przepis .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xyz(2016-04-26 19:38) Zgłoś naruszenie 1619

    Ja Sędzia Sądu Rejonowego oświadczam ,że podlegam tylko konstytucji i ustawom i obowiązują mnie źródła prawa wymienione w konstytucji wśród których nie ma w/w uchwał .Nie jestem politykiem i wstyd mi za angażowanie się sędziów w polityczne konflikty. Szanowni obywatele proszę nie sądźcie całego środowiska sędziowskiego po zachowaniu się wymienionych na wstępie artykułu.

    Odpowiedz
  • Mały Jaś(2016-04-26 17:27) Zgłoś naruszenie 1619

    Nie bójmy się iść dalej - respektujmy także niewydane wyroki TK. Wyrokujmy w zakresie niekonstytucyjności ustaw, na które nikt nie zgłosił skarg. Twórzmy sami prawo i zgodnie z nim wyrokujmy. Trzecia władza się zapomina. Jeśli nie zgadza się z prawem, może ostentacyjnie zrezygnować z pracy, ale nigdy go nie może bojkotować, bo to wbrew pozorom wpływa negatywnie na postrzeganie obu stron sporu, a nie tylko prawodawcy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ziom(2016-04-26 16:16) Zgłoś naruszenie 1520

    Poza tym to nie był żaden "wyrok" TK, bo nie spełniał wymogu reprezentacji. To była tylko opinia Rzeplińskiego i pru jego kolegów uzurpatorów. A tak w ogóle - zdekomunizować to towarzystwo. To naród jest suwerenem, nie towarzysze-sitwa.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • cogito(2016-04-26 20:49) Zgłoś naruszenie 1518

    A kto dał Zgromadzeniu Ogólnemu Sędziów SN kompetencje do wydawania sędziom sądów powszechnych i wojskowych jakichkolwiek instrukcji, wytycznych ... ?

    Odpowiedz
  • Jaa(2016-04-26 18:51) Zgłoś naruszenie 1516

    Ja prawnikiem nie jestem, ale z tego co mi wiadomo w Polsce obowiązuje trójpodział władzy. Jeśli Sędziowie SN wydają takie orzeczenia to w mojej opinii wykraczają w kompetencje władzy ustawodawczej. Jeśli tak jest, to jest to zamach stanu. Teraz już nie wiadomo czego można się spodziewać. Być może władza ustawodawcza wkroczy w kompetencje władzy sądowniczej i wyda np. wyrok śmierci na Sędziów SN za zdradę ojczyzny? Inna sprawa, że władza sądownicza w Polsce może łamać prawo i nie ponosi z tego powodu żadnych konsekwencji. Widziałem wyroki, w których sędziowie sami łamali prawo jednocześnie szczając na wyrok Trybunału Konstytucyjnego orzekając według nieaktualnych przepisów i pomimo ich uchylenia przez TK. Dziwne, że teraz stają w obronie tego trybunału, którego sami nie szanują.

    Odpowiedz
  • Jaa(2016-04-26 18:48) Zgłoś naruszenie 1416

    Ja prawnikiem nie jestem, ale z tego co mi wiadomo w Polsce obowiązuje trójpodział władzy. Jeśli Sędziowie SN wydają takie orzeczenia to w mojej opinii wykraczają w kompetencje władzy ustawodawczej. Jeśli tak jest, to jest to zamach stanu. Teraz już nie wiadomo czego można się spodziewać. Być może władza ustawodawcza wkroczy w kompetencje władzy sądowniczej i wyda np. wyrok śmierci na Sędziów SN za zdradę ojczyzny? Inna sprawa, że władza sądownicza w Polsce może łamać prawo i nie ponosi z tego powodu żadnych konsekwencji. Widziałem wyroki, w których sędziowie sami łamali prawo jednocześnie szczając na wyrok Trybunału Konstytucyjnego orzekając według nieaktualnych przepisów i pomimo ich uchylenia przez TK. Dziwne, że teraz stają w obronie tego trybunału, którego sami nie szanują.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2016-04-26 23:46) Zgłoś naruszenie 93

    Brawo. taka uchwałą była potrzebna żeby uspokoić nastroje. Wiadomo co będzie jeśli sprawa trafi przed SN, a że będzie trafiać to widać po wypowiedziach na tym forum niby sędziów. Może i jesteście niezależni itd ale na szczęście można was poprawić w wyższej instancji.

    Odpowiedz
  • krol(2016-04-26 19:17) Zgłoś naruszenie 818

    Prosze uczciwych dziennikarzy o zestawienie tych nibysędziów i przy kazdym nazwisku proszę wpisać przynależnosc - SB,TW,WSI,PZPR tylko wtedy Polakom się rozjaśni. To banda kolesi , którzy będą musieli ujawniać żródło dochodów i stan posiadania - korytko zabierają. Czas na uzdrowienie polskiego sądownictwa - Ustawa Dekomunizacyjna i Ustawa Repolonizacyjna,a okaże sie ze wielu z nich nie będzie miało żadnego stanu spoczynku,tylko procesy sądowe przed prawdziwym polskim sądem,

    Odpowiedz
  • ed(2016-04-26 20:49) Zgłoś naruszenie 610

    Rokosz sędziów. Zaiste ciekawych czasów dożyliśmy.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-04-26 19:24) Zgłoś naruszenie 612

    Trzeba było posłuchać mojej rady i sczyścić element do zera . Ale PiS swoich wyborców olewa , więc będzie wiecznie się dziwił , jak młody żołnierz na unitarce .

    Odpowiedz
  • Bert(2016-04-27 00:24) Zgłoś naruszenie 58

    Dekomunizacja sędziów staje na porządku dziennym. Gdzie robili kariery obecni sędziowie SN - w PRL-u !

    Odpowiedz
  • hkhk(2016-04-26 21:13) Zgłoś naruszenie 38

    Przeczytajcie o Gersdorf http://wgospodarce.pl/informacje/936-list-otwarty-ryszarda-jacha-do-stanislawa-dabrowskiego-pierwszego-prezesa-sadu-najwyzszego-rzeczpospolitej-polskiej

    Odpowiedz
  • Sero(2016-04-27 03:43) Zgłoś naruszenie 36

    Proszę o Ustawę Dekomunizacyjna i szybki -won dla kolesi w sądownictwo.SN przekracza swoje uprawnienia -- to przestepstwo

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Er(2016-04-27 10:52) Zgłoś naruszenie 02

    Czyli do chwili ogłoszenia ta ustawa była jednak zgodna z Konstytucją?

    Odpowiedz