Nawet w sytuacji, w której strona postępowania jest osobą wykonującą czynnie zawód adwokata lub radcy prawnego, nie może sama sporządzić i podpisać kasacji - uznał Sąd Najwyższy.

W niniejszej sprawie Sąd Okręgowy w Ł. odmówił przyjęcia kasacji od wyroku SO w Ł. z 11 sierpnia 2015 r..

Argumentował, że ten środek zaskarżenia, o ile nie pochodzi od prokuratora lub wskazanego w ustawie podmiotu szczególnego, powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata lub radcę prawnego. Sęk w tym, że oskarżyciel posiłkowy, który wniósł kasację był radcą prawnym. Jednak, w ocenie sądu, nawet w sytuacji, w której strona postępowania jest osobą wykonującą czynnie zawód adwokata lub radcy prawnego, nie może sama sporządzić i podpisać tego nadzwyczajnego środka zaskarżenia.

Zażalenie na to zarządzenie złożył oskarżyciel posiłkowy T.K. Zarzucając w nim naruszenie przepisu art. 526 par. 2 k.p.k..

Sąd Najwyższy uznał, że zażalenie nie jest zasadne i nie zasługuje uwzględnienie.

W ocenie SN przepisy, które mają zastosowanie w niniejszej sprawie są jednoznaczne. Wynika z nich wprost, że tylko obrońca lub pełnomocnik będący podmiotem fachowym, może sporządzić i wnieść ten nadzwyczajny środek zaskarżenia.

Niewątpliwie T.K. posiada uprawnienia do działania w charakterze radcy prawnego, niemniej, w niniejszej sprawie jest on stroną postępowania, i z tego względu nie może złożyć kasacji osobiście. Takie pismo procesowe powinno zostać sporządzona przez wyznaczonego przez stronę pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego. Akceptacja
odmiennego stanowiska powodowałaby, że T.K. występowałby w niniejszej sprawie w podwójnej roli procesowej -oskarżyciela posiłkowego i ustanowionego przez siebie pełnomocnika, co jest niedopuszczalne.

PS

Postanowienie Sądu Najwyższego z 8 kwietnia( sygn. akt II KZ 6/16).