Słowik: Naprawianie spółdzielni mieszkaniowych, czyli never ending story

autor: Patryk Słowik05.04.2016, 07:35; Aktualizacja: 05.04.2016, 08:16
Patryk Słowik

Patryk Słowikźródło: DGP

W zeszłym tygodniu ukazał się w DGP tekst mojego autorstwa na temat nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W wielkim skrócie: nowe regulacje mają poprawić byt spółdzielców, ale twórcy projektu się machnęli w uzasadnieniu i wpisali, że członkami spółdzielni będą mogły być osoby wyłącznie zaspokajające własne potrzeby mieszkaniowe. Zdekodowanie tego zdania prowadzi do wniosku, że zabroniony byłby najem czy użyczenie lokalu rodzinie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • młodzież(2016-04-06 19:47) Zgłoś naruszenie 71

  A może jakieś ustawowe ulgi dla tych którzy od spółdzielni wykupili swoje lokatorskie mieszkania za własne pieniądze ,a nie na mocy,,powszechnego przekształcenia,,za symboliczna kwotę?wszyscy zapomnieli o tej grupie pokrzywdzonych spółdzielców.

  Odpowiedz
 • Valdemort(2016-04-05 21:11) Zgłoś naruszenie 51

  zmiany w prawie spółdzielczym są jak orkiestra świątecznej pomocy - bicie piany do końca świata i o jeden dzień dłużej, tak jak reprywatyzacja i problem papieru do tyłka w PRL. Po prostu za dużo traci się elektoratu, bo rozwiązanie proste jak konstrukcja cepa. Tylko kto by wtedy gonił króliczka?

  Odpowiedz
 • asdsad(2016-04-06 11:39) Zgłoś naruszenie 50

  wystarczy wpisać "mafia spółdzielcza" i będzie to dużo pożyteczniejsze dla wiedzy niz te wypociny

  Odpowiedz
 • Opole(2016-04-06 06:38) Zgłoś naruszenie 41

  Spółdzielnie mieszkaniowe,które do tej pory nie ociepliły budynków przez co lokatorzy płaca wysokie rachunki za ogrzewanie, powinny byc karane wysokimi karami.Powinny być zmuszone do natychmiastowego ocieplenia budynków.Wszyscy na tym traca bo w mieszkaniach jest zimno nawet przy bardzo gorącym kaloryferze,poniewaz sam beton szybko się chłodzi a latem szybko nagrzewa przez co w mieszkaniach jest nie do wytrzymania.W obecnej dobie priorytetem jest ocieplenie ociepla sie nowe i stare bo jest to oszczędność,ale nie wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe to rozumieją.

  Odpowiedz
 • Rysiek(2016-04-07 11:09) Zgłoś naruszenie 30

  Witam Proponuję aby opcja aktualnie rządząca (PiS) wprowadziła te zasady w prawie o spółdzielniach mieszkaniowych które zaproponowała w poprzedniej kadencji . Było by to dokończenie zaczętych zmian a dotyczyły one funduszu remontowego nieruchomości budynkowych. W propozycja PiS (nie jestem zwolennikiem tej opcji) w sprawie funduszu remontowego zaproponowano 1. Aby rozliczanie i wydawanie było na nieruchomości. Obecnie mimo rozliczania na nieruchomości wydawanie jest wg funduszu remontowego spółdzielni (tak zinterpretował wg mnie błędnie Trybunał). Obecna praktyka (patrz wpisy poprzednie) pozwala przez lata finansować remonty w innych nieruchomościach - np ocieplanie. 2. Wg projektu PiS na wniosek 10 % nieruchomości zarząd ma zorganizować zebranie członków danej nieruchomości w ciągu 30 dni i to zebranie jest władne uchwalić zakres remontu i stawkę na funduszu remontowym. 3. Projekt też ograniczał stawki ryczałtów rad nadzorczych do wysokości chyba 1/4 minimalnej płacy ~450. Aktualnie stawki dochodzą kwoty 2000 zł i więcej. Przetargi w spółdzielniach potrafi wygrywać ciągle ta sama firma ale rady nadzorcze tego nie widzą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane