statystyki

Zbyt słaba ochrona 500+ przed egzekucją komorniczą

autor: Rafał Fronczek22.03.2016, 07:25; Aktualizacja: 22.03.2016, 07:41
Rafał Fronczek

Rafał Fronczekźródło: Materiały Prasowe

W doktrynie i w orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że środki wpłacone na rachunek bankowy tracą swoją tożsamość, a egzekucja z rachunku bankowego prowadzona jest wedle odrębnych zasad, określonych w przepisach prawa bankowego. Dlatego potrzebne jest stworzenie realnych mechanizmów zabezpieczających świadczenia zwolnione spod egzekucji – nie tylko na etapie ich wypłaty, lecz także w przypadku wpłaty na rachunek bankowy - pisze Rafał Fronczek, prezes KRK.

Krajowa Rada Komornicza wystąpiła w ubiegłym tygodniu do premier Beaty Szydło z prośbą o rozważenie działań zmierzających do zapewnienia prawidłowej realizacji programu 500+. Zmiana przepisów kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wyłączająca spod egzekucji świadczenia wychowawcze, może bowiem okazać się niewystarczająca do ich ochrony. W uzasadnieniu stanowiska podniesiono, że taka zmiana wprowadza wyłącznie ograniczenie możliwości egzekucji długów bezpośrednio z należnych świadczeń poprzez zajęcie wierzytelności, natomiast nie będą one chronione w sytuacji przekazania ich na rachunek bankowy rodziców.

Informacja na ten temat pojawiła się w mediach i tego samego dnia Ministerstwo Sprawiedliwości zamieściło komunikat, z którego wynikało, że świadczenie 500+ jest chronione przed egzekucją komorniczą. Zgodnie bowiem z art. 833 par. 6 k.p.c. w całości wyłączone są spod egzekucji komorniczej świadczenia wychowawcze przyznane w ramach programu Rodzina 500+. W komunikacie zamieszczono też informację, że komornicy są funkcjonariuszami publicznymi zobowiązanymi do stosowania przepisów prawa i wszystkie przypadki, w których będą je naruszać, spotkają się niezwłocznie z reakcją ministra sprawiedliwości w postaci wszczynania postępowań dyscyplinarnych. Podstawowym środkiem do zapobieżenia nieprawidłowościom ma być wysyłanie przez komorników formularzy zajęć, w których wyraźnie zostaną wskazane świadczenia wychowawcze jako niepodlegające zajęciu.

Wystąpienie KRK było podyktowane wyłącznie troską o właściwą realizację programu 500+. Problem był już zresztą podejmowany przez rzecznika praw obywatelskich. Dwukrotnie – w 2006 r. i w 2013 r. – zwracał się on do ministra sprawiedliwości o zmianę w zakresie ochrony m.in. świadczeń wskazanych w art. 833 par. 6 k.p.c. Wskazywał, że gdy świadczenia te wpłyną na rachunek bankowy, ograniczenie to traci aktualność. W efekcie uregulowania prawne dotyczące ograniczeń egzekucji nie zapewniają dłużnikom rzeczywistej ochrony minimum egzystencji.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane