statystyki

Powrót do PRL

autor: Maciej Strączyński22.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 22.03.2016, 06:24
Maciej Strączyński, prezes SSP ''Iustitia''

Maciej Strączyński, prezes SSP ''Iustitia''źródło: Materiały Prasowe

Nawet w czasach słusznie minionych nikomu nie przyszło do głowy wprost zapisać w kodeksie, że dowody w sprawie karnej wolno zdobywać nielegalnie - pisze sędzia Maciej Strączyński.

W ramach kolejnej reformy prawa karnego – uchwalanej obecnie, a dla urozmaicenia nazywanej „odwołaniem poprzedniej reformy” – zaproponowano zniesienie nowego art. 168a kodeksu postępowania karnego. Ten wprowadzony od 1 lipca 2015 r. przepis stanowi, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą zabronionego czynu karalnego. Przepis wydaje się truizmem. Pozyskiwanie dowodów do celów postępowania musi być przecież zgodne z prawem, tym się różni prokurator czy sąd od przestępcy. Obecny minister chce jednak przepis skreślić. Dlaczego?

Maciej Strączyński, prezes SSP Iustitia

Maciej Strączyński, prezes SSP Iustitia

źródło: Materiały Prasowe

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zaopiniowało tę zmianę dość złośliwie. Stwierdziliśmy, że jeśli ustawodawca zechce skreślić przepis, to oczywiście będzie to niekonstytucyjne. Artykuł 2 konstytucji mówi, że Polska jest państwem prawa, a art. 7 – że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zatem pozyskiwanie dla sądu dowodów w sposób bezprawny jest po prostu niezgodne z konstytucją. Z tego jednak wynika, że ustawodawca może sobie uchylić art. 168a k.p.k., a i tak nie będzie wolno przeprowadzać dowodów zdobytych bezprawnie. Dlaczego nie zostały przez sąd uwzględnione dowody uzyskane przez „agenta Tomka” przeciwko posłance podejrzanej o korupcję? Dlaczego odrzucono dowody w „aferze gruntowej”, a czynności w tej sprawie sąd uznał za przestępstwo? Artykułu 168a k.p.k. wtedy jeszcze w kodeksie nie było. Ale była konstytucja i zasada tzw. owoców zatrutego drzewa została przez sądy wyprowadzona wprost z konstytucji.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane