Niezawiadomienie obrońcy i jego klienta o terminie posiedzenia stanowi uchybienie tylko wówczas, gdy mogło ono mieć wpływ na treść orzeczenia.

W niniejszej sprawie obrońca skazanego złożył wniosek do sądu, aby ten zaliczył na poczet odsiadki zasądzonej jego klientowi karę łączną pozbawienia wolności, a także okres stosowania tymczasowego aresztowania w toczącej się przed Sądem Okręgowym w Łodzi sprawie.

Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi nie uwzględnił jednak wniosku obrońcy.

Powyższe postanowienie zaskarżył zażaleniem prawnik. Zarzucił orzeczeniu naruszenie przepisów postępowania karnego, w tym art. 420 par. 3 k.p.k., art. 96 par. 1 k.p.k. i art. 117 par. 1 i 2 k.p.k. w zw. z art. 6 k.p.k. Argumentował, że sąd nie zawiadomił uprzednio skazanego i jego obrońcy o miejscu i czasie posiedzenia na którym zapadło zaskarżone postanowienie. Natomiast zgodnie z art. 430 par. 3 k.p.k. mieli oni prawo wziąć w nim udział. W ocenie prawnika zaistniała sytuacja naruszyła prawo do obrony jego klienta i miała wpływ na treść orzeczenia.

Sąd Okręgowy w Łodzi orzekł, że zażalenie obrońcy skazanego nie jest zasadne.

Co prawda przyznał, że w istotnie doszło do naruszenia art. 420 par. 3 k.p.k. poprzez zaniechanie poinformowania stron o terminie posiedzenia, jednakże, jak wynika z treści art. 438 pkt 2 k.p.k., skuteczność tego uchybienia wymaga ustalenia, iż mogło ono mieć wpływ na treść orzeczenia.

SO uznał, że nie.

Obrońca skazanego sporządził wniosek o zaliczenie tymczasowego aresztowania na poczet kary łącznej, w którym przedstawił i uargumentował swoje stanowisko.
Sąd I instancji rozpatrując pismo odniósł się wprost do zaprezentowanej w nim argumentacji.

Następnie obrońca w zażaleniu będącym przedmiotem tego postępowania ponownie przekonywał o zasadności wniosku.

W ocenie sądu okręgowego nie można zatem uznać, aby brak udziału obrońcy i skazanego na posiedzeniu naruszył prawo do obrony tego drugiego. Strona miała bowiem prezentacji określonych argumentów.

Postanowienie Sądu Okręgowego w Łodzi (sygn. akt V Kz 1007/15)

PS