Aktywni politycy nie będą mogli kandydować na sędziów trybunału, a byli politycy będą musieli odczekać cztery lata - to niektóre z propozycji zmian, jakie znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przedstawionej właśnie przez partię Nowoczesna.

Projekt zakłada, że kandydatów na sędziów wskazywał nie Sejm, lecz Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych. Wszystkie kandydatury miałyby być niezwłocznie podawane do wiadomości publicznej przez marszałka Sejmu. On następnie powoływałby komisję, w której skład weszłoby po dwóch przedstawicieli klubów parlamentarnych. Na posiedzeniach tej komisji odbywałyby się publiczne wysłuchania kandydatów oraz wyłonienie trzech najlepszych.

- Celem jest odpolitycznienie Trybunału. Proponujemy, by kandydatów nie wskazywał Sejm - mówiła na konferencji prasowej posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, cytowana przez PAP.

Projekt wprowadza również dwuetapowy wybór sędziego trybunału. Najpierw odbywałoby się głosowanie, w którym kandydat ma osiągnąć wymaganą bezwzględną większość przy obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskałby takiej większości, Sejm bezzwłocznie przystępowałby do wyboru spośród dwóch kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów.

Sędziowie byliby wybierani na pięcioletnią kadencję. Aby kandydować, prawnicy musieliby także wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami merytorycznymi.

Zmiany proponowane przez Nowoczesną obejmą też tryb orzekania przez sędziów. Podstawowym składem orzekającym ma być skład pięcioosobowy. Trybunał będzie mógł jednak w niektórych przypadkach orzekać w składzie trzyosobowym lub w pełnym składzie dziewięciu sędziów, pod warunkiem, że chodzi o sprawy szczególnie zawiłych lub doniosłych. Kompetencję do określenia właściwego składu ze względu na złożoność lub doniosłość sprawy miałby prezes TK.

EŚ/PAP