statystyki

O konstytucyjności nowelizacji ustawy o służbie cywilnej

22.01.2016, 10:00; Aktualizacja: 22.01.2016, 10:31

Od jutra zacznie obowiązywać budząca liczne kontrowersje nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Jej celem jest wprowadzenie nowych zasad obsadzania, zatrudniania i wynagradzania osób zajmujących wyższe stanowiska w administracji. Opinie co do jej zgodności z konstytucją są podzielone.

DGP: Czy nowelizacja ustawy o służbie cywilnej narusza art. 60 konstytucji o równym dostępie do służby publicznej?

Prof. Genowefa Grabowska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Administracji, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie: Ona utrudnia korzystanie z tego prawa. Od niemal 15 lat kolejne ekipy rządzące starały się zminimalizować skutki przepisów o służbie cywilnej, zwłaszcza te, które dotyczyły obsadzania stanowisk w drodze konkursów. Konkursy bywały fikcją, ale nie zawsze. Nawet jeśli były obarczone taką wadą, to nie znaczy, że powinniśmy teraz przejść na ręczne sterowanie administracją.

Konkursy dawały większą szansę na skorzystanie z prawa dostępu do służby publicznej. Uprawnienie do równego dostępu obywateli polskich do służby publicznej mieści się przecież w rozdziale drugim (art. 60) konstytucji. Teraz będzie ono ograniczone, bo brak konkursów oznacza brak wiadomości o naborze na określone stanowiska. Szanse na dyrektorskie stanowiska będą miały te osoby, na których spocznie łaskawe oko nominującego.

Nie ulega wątpliwości, że procedury demokratyczne są silniejsze, gdy obywatele mają realną możliwość ubiegania się także o stanowiska kierownicze. Służbę cywilną, jako jeden z wyznaczników demokratycznego państwa prawa, powinniśmy koniecznie rewitalizować. Szkoda, że się nam nie do końca udał znakomity pomysł kształcenia dla administracji państwowej kompetentnych, bezpartyjnych fachowców w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i tworzenie stabilnego korpusu służby cywilnej, odpornego na powyborcze trzęsienia ziemi.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane